Plusy i minusy. 2016 rok podsumowują Marek Krząkała, Wojciech Student i Jan Mura
Jak wspominają kończący się rok osoby związane z Rybnikiem?
Marek Krząkała, poseł na sejm
Rok rządów PiS wystarczył, by Polska utraciła swoją silną pozycję i wizerunek w Europie. PiS nadwyrężył zaufanie naszych dotychczasowych sojuszników, błędnie dobrał partnerów strategicznych. Język naszej dyplomacji obraża i zniechęca do współpracy z Polską. Rządzący skonfliktowali nasz kraj również z instytucjami europejskimi uznając, że więcej integracji to błąd. Jesteśmy oceniani jako partner niewiarygodny, egoistyczny, eurosceptyczny i coraz bardziej nieprzewidywalny.
Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w kraju. Rękoma prokuratora stanu wojennego następuje demontaż Trybunału Konstytucyjnego, utraciliśmy praworządność i sukcesywnie obniżamy standardy demokracji. Zanika trójpodział władzy. Wprowadzane ustawy są przygotowywane w pośpiechu , bez konsultacji społecznych, głosowane po nocach. Władza podporządkowała sobie publiczną telewizję, a na jej czele staje polityk PiS, ten „od dziadka z Wehrmachtu". PiS masowo obsadza spółki „Misiewiczami”, ludźmi bez kompetencji i kwalifikacji. Za tymi „dobrymi zmianami” stoi jeden człowiek, który formalnie nie ponosi żadnej odpowiedzialności, którego cieszą konflikty i dzielenie społeczeństwa.
PiS wygrał wybory i nikt tego nie neguje. Niech rządzi, wprowadza swoje reformy, ale nie ma prawa łamać zasad demokratycznych, dzięki którym nasz kraj w ciągu 25 lat zrobił gigantyczny postęp cywilizacyjny, wstąpił do NATO i UE oraz stał liderem Europy Środkowo-Wschodniej.
MINUS: sukcesywne ograniczanie praw i swobód obywatelskich, chaotyczne reformy, dzielenie Polaków.
PLUS: sukcesy naszych sportowców, którzy dostarczają nam niezapomnianych wrażeń. Ostatnio robią to skoczkowie.
Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej
Plusy: największy plus przyznaję dyskusji o szeroko pojętej estetyce przestrzennej miasta, która w mijającym roku zdecydowanie nabrała tempa. Zorganizowane przez miasto konkursy architektoniczne są bardzo inspirujące, pokazują jak inaczej można myśleć o Rybniku. Za milowy krok uznaję również uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Rybnika.
Minusy: zdecydowany minus to niepotrzebne spięcia w radzie miasta, brak porozumienia, a przede wszystkim zrozumienia przez niektórych radnych wielu działań podejmowanych w mieście. Brak dobrej woli i niepotrzebne tarcia wprowadzają złą atmosferę i w efekcie nie przynoszą niczego dobrego żadnej ze stron. Możemy się różnić, głos opozycji jest cenny pod warunkiem, że celuje w dyskusję merytoryczną.
Podsumowanie: to był dobry rok dla Rybnika. Miasto otwarło się na twórcze pomysły, ruszyły nowe inicjatywy, pojawiły się inspirujące działania. Udało się wykonać milowy krok w kwestii zagospodarowania i dalszych losów jednego z piękniejszych w mieście kompleksów budynków czyli Juliusza. To zaś otwiera nam przestrzeń do dalszego działania. Wierzę, że pod tym względem nowy rok będzie jeszcze lepszy.
Jan Mura, przewodniczący rady Miasta Rybnika
Myślę, że dla mnie mijający rok był najtrudniejszym rokiem w mojej działalności samorządowej. Trzeba było podjąć trudną decyzję, zorganizowania odpowiedzialnej grupy doświadczonych radnych samorządowych, dla których – dobro miasta i jego mieszkańców jest celem nadrzędnym. Tak powstał klub radnych Wspólnie dla Rybnika. Udało się stworzyć stabilną większość w Radzie Miasta.
Z inwestycji: to oddanie nowego przedszkola mieszkańcom Boguszowic. Wejście w etap realizacji w przyszłym roku, po wieloletnich przygotowaniach, drogi Racibórz-Pszczyna. Prywatnie na uwagę zasługują 1-2 dniowe rajdy motocyklowe. Tworzymy grupę kilkunastu motocyklistów pod nazwą Żarloki.
Ludzie
Radny Miasta Rybnik.
Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.