Czym w 2016 roku żyli mieszkańcy gminy Nędza
Podwyżka za śmieci, remont wiaduktu, ślonsko godka w urzędzie, rekordowe połowy karpia... Podsumowanie roku 2016 w gminie Nędza.
Podwyżka za śmieci
To jedna z nieprzyjemnych wiadomości, które kończyły rok 2016. W wyniku przetargu na gospodarowanie odpadami komunalnymi, wszystkie firmy zaproponowały znacznie wyższe ceny niż dotychczas. Stawki wzrosły szczególnie w gospodarstwach wieloosobowych.
Nieznana historia
Na światło dzienne wyszły fakty z czasów drugiej wojny, o których opowiedział lokalny historyk Leon Wolnik z Zawady Książęcej. Wiemy, że w miejscu masowej mogiły niemieckich żołnierzy w jego wiosce stoi dziś remiza, zaś Gerard Kołodziej dodał, że walki o wieś były dla Niemców zaskoczeniem. Na łamach Nowin publikowaliśmy unikalne zdjęcie nieistniejącego już miejsca pochówku poległych.
Koniec remontu wiaduktów
Ponad rok trwał remont dwóch wiaduktów nad torowiskiem w Nędzy. W tym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich musiał uruchomić komunikację zastępczą, aby połączyć dwie strony wioski. Niestety po remoncie nadal nie jest rozwiązany problem z przejściem na druga stronę, gdyż zarządca drogi przy remoncie nie uwzględnił chodników.
Godoją po slonsku
Urząd gminy otrzymał certyfikat „Godomy po ślonsku”. Oznacza to, że w biurach są urzędnicy, którym gwara ne jest obca i można za jej pomocą załatwić tu formalności. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie używania godki w miejscach publicznych.
Uniwersytet w akcji
Seniorzy z terenu gminy rozpoczęli kolejny semestr w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nowym przewodniczącym został Adam Grzybowski. Do grona dołączyło czterech studentów, zaś UTW z Nędzy staje się jedną z prężniej działających organizacji na terenie gminy.
Rekord łowiska
Drużynowe zawody karpiowe i zawody spinningowe odbyły się na wodach stowarzyszenia Babiczok. Wystartowało 12 drużyn karpiowych. Łączna waga wyłowionych ryb wyniosła 468 kg.
Najskuteczniejszą ekipą zawodów było małżeństwo – Halina i Henryk Ślęczka z wynikiem 170,82 kg.
Wąskotorówka w Nędzy
PKP sprzedało budynek byłej stacji wąskotorowej w Nędzy Jarosławowi Łuszczowi, naczelnikowi stacji w Rudach. Prywatny inwestor chce odnowić wąskotorowy szlak aż po stację w Nędzy. Przy ul. Gliwickiej, w ciągu kilku lat, ma powstać kompleks hotelowo-turystyczny, którego główną atrakcja będą stare lokomotywy.
Złote gody
Tym razem w oranżerii restauracji Aquabrax odbyła się uroczystość wręczenia medali za 50 lat pożycia małżeńskiego. Pary, które odebrały odznaczenia: Alfred i Małgorzata Czogalik z Babic, Rudolf i Łucja Badura z Zawady Książęcej, Gotfryd i Aniela Kuczera z Nędzy, Alfred i Urszula Depta z Zawady Książęcej, Antoni i Agnieszka Czogała z Górek Śląskich, Franciszek i Elżbieta Paris z Nędzy, Karol i Dorota Urbanek z Nędzy, Henryk i Maria Wydra, mieszkający za granicą.
Górki na podium
Gminne zawody OSP wygrali druhowie z Górek śląskich (sztafeta 65 sek., zadanie bojowe 50 sek.). Za nimi OSP Zawada Ks. i Szymocice. W grupie kobiet jedyna drużyna przyjechała z Babic.
Nowy sekretarz
Krystian Dolipski wygrał konkurs na sekretarza gminy. Objął stanowisko po Krystynie Tront, która odeszła na emeryturę. K. Dolipski ma 56 lat i pochodzi z Baborowa, którego na przełomie wieków był burmistrzem. Potem był przewodniczącym rady tamtejszej gminy. Zawodowo był m.in. dyrektorem Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Pawłowiczkach, później związany z urzędem miejskim w Pszowie
Wesołe zawody OSP
Jednostka z Szymocic po raz kolejny zorganizowała zawody strażackie z przymrużeniem oka. W slalomie z piłeczką na kijkach, rozwinięciu linii gaśniczej na sucho i rzut butem do celu oraz napełnianiu wiadra miską wody podawanej sobie nad głowami najlepsza okazała się drużyna z Babic (na zdj.).
Koniec remontu remizy
Strażacy z Babic doczekali się nowej remizy. W ramach inwestycji rozbudowano siedzibę ochotników nie do poznania. Dzięki dobudówce powstały m.in. garaż, biuro i kotłownia. Potem całość ocieplono.
Lesnicy sławni na całą Europę
W szkółce kontenerowej w Nędzy odbyła się część międzynarodowej konferencji dotyczącej zalesiania i odnowie lasów. Uczestniczyło w niej 60-ciu leśników i naukowców z całej Europy. W Nędzy co roku hoduje się do 10 mln sadzonek w unikalnej technologii mikoryzy.
Czym Nędza bogata
Gminne talenty po raz kolejny zaprezentowały się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Intensywna akcja promocyjna cieszy się coraz większą popularnością. Tym razem nowością były propozycje wycieczek po terenie gminy.
Dożynki u św. Józefa Robotnika
Starostami parafialnych dożynek 2016 r. byli Grażyna Wałach i Bernard Cycoń. W korowodzie, przez trzy wioski (Zawadę Ks., Ciechowice i Łęg) szli ich mieszkańcy. Zespół Łężczok zaprezentował program pt. Miłość na sianie. Dużo braw zebrała też Gminna Orkiestra Dęta.
Nowy, gminny zarząd OSP
Gminne struktury strażackie wybrały swoich przedstawicieli na kolejne pięć lat. W skład nowego zarządu gminnego weszli: Leszek Pietrasz – prezes, Piotr Buk – wiceprezes, Jacek German – komendant, Klaudia Wystyrk-Gembalczyk – sekretarz, Waldemar Kurowski – skarbnik. pozostali członkowie zarządu: Damian Syrnik, Anna Iskała, Arnold Dziedzioch, Łukasz Siedlaczek, Tomasz Stokłosa, Leszek Olszewski, Piotr Procek, Zbigniew Żurek.
Szybowce w Babicach
Rada gminy wydzierżawiła małe lotnisko na terenie po żwirowni w Babicach. Terenem zawiaduje teraz stowarzyszenie Skrzydlaty Racibórz, które zapowiedziało obecność w tamtejszych przestworzach szybowców, paralotni oraz innych pojazdów latających.
Majówka po raz 23.
Słynna na cały region majówka w Nędzy i tym razem nie zawiodła publiczności. Gwiazdami był zespół Oberschlesien oraz Papa D.
Sumina ma nowy jaz
Wiosną zakończył się remont jazu na Suminie. Inwestycja pozwoli utrzymać stałą dostawę wody do stawów w rezerwacie "Łężczok" i dodatkowo pełni rolę przeciwpowodziową. Inwestycja pochłonęła 900 tys. zł.
Wędkarskie targi
Po raz drugi stowarzyszenie Babiczok zorganizowało Targi Wędkarskie. Odbyły się one w hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nędzy.
Ludzie
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.
Sekretarz Gminy Nędza