O reformie edukacji mówiła kurator oświaty w Raciborzu
Na zaproszenie przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Teresy Frencel w raciborskim Gimnazjum nr 1 gościli m.in.: śląski kurator oświatowy Urszula Bauer, wicekurator Dariusz Domański, dyrektor wydziału strategii rozwoju i współpracy z samorządem terytorialnym Anna Kij oraz przewodniczący Oświatowej Solidarności Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Lesław Ordon.
Zaproszenie związkowców „Solidarności” przyjęli też zainteresowani wdrażaną reformą oświaty dyrektorzy gimnazjów miasta i powiatu, nauczyciele niezrzeszeni w związku „Solidarność”, a także radni rad miasta i powiatu. Racibórz reprezentował naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Robert Myśliwy.
– Pani kurator natychmiast odpowiedzialna na moją propozycję spotkania, była bardzo merytorycznie przygotowana, kompetentna i otwarta na dialog. Mile zaskoczona byłam również prezentacją Anny Kij, która stanowiła kompendium wiedzy na temat nowych przepisów zapisanych w ustawie o systemie oświaty, a w szczególności dotyczących nauczycieli gimnazjów. Pani dyrektor w ten sposób chciała, jak najwięcej potrzebnych informacji przekazać nauczycielom – tłumaczy przewodnicząca Teresa Frencel.
Odnosząc się do licznych pytań uczestników spotkania, których przede wszystkim trwoży brak pewności zatrudnienia dla nauczycieli w likwidowanych gimnazjach, pani kurator wielokrotnie podkreśliła, że tylko rzetelna wiedza dotycząca wprowadzanych zmian, pozwoli rozwiązać obawy i niepokoje. Trudno było jej natomiast przedstawić sytuację w Raciborzu, ponieważ nie otrzymała jeszcze żadnych wytycznych, które urząd miasta powinien w najbliższym czasie przekazać do uzgodnienia i akceptacji kuratorium. Odniosła się więc ogólnie do spraw niepokojących nauczycieli a wynikających z obawy o zatrudnienie
Ważne z pewnością jest, że w kuratorium tworzona jest baza wolnych etatów, gdzie wpisani zostaną nauczyciele, którzy utracili pracę lub brakuje im godzin do pensum. Tym samym z poza systemu nie będzie mógł być zatrudniony żaden inny nauczyciel. Projekty organizacyjne będą musiały zostać uzgodnione i podpisane z kuratorium oświaty i ze związkami zawodowymi. – Wgląd w te projekty oraz wiedza, gdzie są ewentualnie wolne wakaty, pozwoli nam odpowiednio kierować nauczycieli. W ustawie o systemie oświaty przygotowywane są też rozwiązania dla nauczycieli odbywających staż. Kiedyś był on przerywany, jeżeli nauczyciel nie miał co najmniej pół etatu. Teraz nauczyciel będzie mógł odbywać staż na awans zawodowy bez względu na liczbę godzin w szkole – tłumaczy Teresa Frencel.
Odpowiedź na zaproszenie pani kurator, przewodnicząca raciborskiej „Solidarności” potraktowała jako otwartość Kuratorium Oświaty na dialog. – Pomimo że spotkanie nie było bez emocji, pani kurator bardzo rzetelnie chciała nauczycieli zapoznać z reformą – dodaje Teresa Frencel.