Czesi płacą więcej, więc polscy pracodawcy mają problem
Bezrobocie w powiecie wodzisławskim spada. Tak dobrze dawno nie było. Czy zatem możemy mówić o rynku pracownika? W których branżach to pracownicy mogą przebierać w ofertach? O tym rozmawiamy z dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu, Anną Słotwińską–Plewką.
Angelika Krzywodajć, kierownik referatu poradnictwa zawodowego i szkoleń (AK): Najpierw przeprowadzamy wywiad z pracodawcą dotyczący wymagań stawianych kandydatom na stanowiska specjalistyczne, czyli tworzymy portret przyszłego pracownika. Wywiad przeprowadzany jest w siedzibie firmy w celu poznania specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, zespołu oraz warunków pracy, w których miałby pracować potencjalny kandydat. Następnie wybieramy 3–5 kandydatów spełniających oczekiwania pracodawcy. Ważna jest praktyczna wiedza, posiadane umiejętności, doświadczenie zawodowe czy cechy osobowości. Pracodawcy są zadowoleni z takiej współpracy. Od jednego z nich usłyszeliśmy: „nigdy bym nie wybrał tej osoby , gdyby pojawiła się u mnie na rozmowie kwalifikacyjnej”. A później okazało się, że zyskał dobrego pracownika.
Jakie błędy zdarzają się podczas rozmów kwalifikacyjnych?
Prosty przykład. Pracodawca zadaje pytanie przyszłemu kandydatowi: Proszę powiedzieć coś o sobie?”. Osoba patrzy na pracodawcę zdumionymi oczami i pyta: „Ale o co właściwie panu chodzi?”. Najgorsza odpowiedź, jaką można dać. Dlatego przygotowujemy naszych klientów do spotkań z pracodawcami i uczymy, jak najlepiej się zaprezentować. Bo w rozmowach kwalifikacyjnych chodzi o to, by podkreślić posiadane przez nas doświadczenie zawodowe, nasze umiejętności uniwersalne, które możemy wykorzystać na różnych stanowiskach, swoje mocne strony, atuty. Uczestniczę w wielu rozmowach rekrutacyjnych i proszę mi wierzyć, że od razu widać, która osoba przygotowała się, a która nie. Ważne jest, żeby być szczerym, autentycznym i pokazać, że się chce pracować.
Rozmawiała: Magdalena Kulok
Barometr zawodów w powiecie wodzisławskim
Deficyt – agenci ubezpieczeniowi, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, farmaceuci, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, przedstawiciele handlowi, robotnicy budowlani, spawacze, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy oraz technicy mechanicy.
Nadwyżka – górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkolni.
czy znacie jakieś sensowne firmy w rejonie Wodzisławia, które płacą nadgodziny zgodnie z kodeksem pracy a nie do koperty
PUP-y powinny być zlikwidowane juz bardzo dawno temu. Te instytucje istnieją ponoć po to by walczyć z bezrobociem więc gdyby jakimś cudem to bezrobocie znacznie ograniczyły to stałyby się niepotrzebne. Należy więc przypuszczać że na znacznym ograniczeniu nie może im zależeć, co potwierdzają "efekty" ich działania i sposób traktowania petentów.
Napisz komentarz...Urzędy pracy są po to, żeby była praca, ale dla urzędasów, ich rodzin, wujków, pociotków, sąsiadek, koleżanek z LO i innych znajomych... każdy to wie, każdy o tym mówi, ale nikt nic z tym nie robi, a nepotyzm kwitnie.
Prezydent podpisał ustawę: Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej także dla nieubezpieczonych .Znikną kolejki w UP i liczba bezrobotnych .
Bezrobocie najniższe od 26 lat, NBP ma 10 mld zł zysku, giełda znowu rośnie - oto jak spełnia się czarny sen Balcerowicza.Po odsunięciu Platformy od władzy okrągłostołowy establishment zaczął wieścić Polsce wielką katastrofę gospodarczą. Od ostatnich wyborów parlamentarnych minęło już 15 miesięcy i co? - Bezrobocie w grudniu osiągnęło najniższy poziom od 26 lat, Narodowy Bank Polski wypracował za 2016 rok rekordowo wysoki zysk (10 mld zł), a Giełda w Warszawie znowu pnie się do góry (indeks szerokiego rynku WIG przebił poziom notowany po raz ostatni przed wyborami). Oto jak spełnia się czarny sen Leszka Balcerowicza...Autorytety medialne i niemal cały okrągłostołowy establishment straszyli nas, że po odsunięciu od władzy ekipy Platformy Obywatelskiej cała gospodarka runie. Oczywiście nic takiego się nie stało. Odczyty wzrostu PKB spowolniły (w związku z rozpoczęciem nowej perspektywy unijnej), ale reszta wskaźników wygląda całkiem przyzwoicie. Produkcja przemysłowa rośnie. Sprzedaż detaliczna rośnie. Rosną wpływy do budżetu kraju. NBP za 2016 rok wygenerował rekordowo wysoki zysk, a giełda w Warszawie pnie się do góry. Już nawet agencje ratingowe nie raczą widzieć problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Kryzys? Nie sądzę.
juz nie trzeba sie rejestrowac w urzedzie zeby miec ubezpieczenie teraz kazdy bezrobotny bedzie mogl isc do lekarza a co z tym sie wiąże urzad pracy juz nie bedzie mial tyle pracy wiec zwolnic pracownikow!!!!!
a wiec należy zlikwidować ten urząd bo ten urząd to zwykła atrapa i to jak najszybciej a pozostawić tablica z poszukującymi pracowników !!!