Tym żyliśmy 25 lat temu
O czym pisały Nowiny Raciborskie ćwierć wieku temu?
• Na początku maja w dawnej restauracji PSS Społem „Jubilatka” otwarto nowy lokal o nazwie „Hubertus”. Znajdujący się w Oborze obiekt sprzedano w 1991 roku mieszkańcowi Katowic, który we współpracy z kołami łowieckimi z RFN, chciał tu organizować dewizowe polowania. „Hubertus” miał być bazą noclegową dla ich uczestników. Właściciel zapowiadał też odnowienie namalowanego na elewacji rysunku Diany – bogini łowów, którego autorem był Aleksander Czeski.
• 5 czerwca udostępnione przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowoczesna” parterowe mieszkanie w bloku przy ul. Żółkiewskiego stało się siedzibą posterunku policji lokalnej. W uroczystym otwarciu placówki wziął udział prezydent Raciborza Jan Kuliga, prezes SM „Nowoczesna” Tadeusz Wojnar, komendant raciborskiej policji Zenon Zajda i proboszcz Parafii Matki Bożej Eugeniusz Dębiński, który poświęcił lokal. Posterunek miał siedmioosobową obsadę, która pełniła dyżury na zmianę przez całą dobę poprawiając bezpieczeństwo okolic ul. Żorskiej, Ocickiej i Polnej. Szefem placówki został aspirant Franciszek Nawara.
• Jubileusz 25-lecia posługi duszpasterskiej obchodził 11 czerwca ks. Ginter Kurowski. Zaczynał jako wikariusz w Ozimku, potem w Zabrzu Rokietnicy, Gliwicach i Kobieli, gdzie w 1977 roku został proboszczem parafii św. Jerzego. W 1983 roku zaczął ośmioletnią pracę proboszcza w Parafii św. Józefa w Bytomiu, skąd dekretem biskupa Nosola trafił jako proboszcz do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, obejmując tę funkcję 27 sierpnia 1991 roku. Głównym zadaniem, jakie sobie stawiał ks. Ginter Kurowski, obok pracy duszpasterskiej, było wskrzeszenie kultu świątobliwej Ofki i doprowadzenie do wyniesienia jej na ołtarze.
• W lipcu podjęto decyzję, że sołtys Górek Śląskich Bronisław Paskuda doczeka się w końcu telefonu. W czasie wojny wieś liczyła 42 budynki i miała pięć telefonów, a teraz był tylko jeden w szkole. Tam lekcje kończyły się najpóźniej o 15.00, a jej dyrektor mieszkał w Raciborzu, więc skorzystanie z aparatu w późniejszych godzinach lub w wakacje było niemożliwe. Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z łączności, zdecydowano o przedłużeniu linii ze szkoły do domu sołtysa. Gmina zakupi słupy i pokryje koszty robót. Sołtys zobowiązał się, że będzie udostępniał telefon mieszkańcom wsi do celów alarmowych o każdej porze dnia i nocy.
• Ponad 800 mieszkańców gminy Krzyżanowice wybrało się 9 sierpnia na odpust św. Wawrzyńca do Pistu. Aby przekroczyć polsko-czeską granicę musieli mieć specjalne przepustki, wystawione przez Biuro Paszportowe w Raciborzu, które na podstawie sporządzonej wcześniej listy, można było odebrać w urzędzie gminy. By ułatwić mieszkańcom nadgranicznych miejscowości udział w uroczystości, otwarto w tym dniu polowe przejście graniczne między Owsiszczami a Pistem, z którego korzystali mający stałe przepustki rolnicy posiadający pola po drugiej stronie granicy.
a może chorzy jak towarzysz zezem vel gynius lub objektywny napiszą coś a temat PISu jest miejsce 1!!