Tym żyliśmy 25 lat temu
O czym pisały Nowiny Raciborskie ćwierć wieku temu?
• Z okazji 45-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu na stadionie miejskim rozegrano mecz piłkarski księży z nauczycielami. Przy licznie zgromadzonej publiczności (około 4 tysiące widzów), zaraz po gwizdku sędziego Bronisława Konasa do boju ruszyli księża, którzy do przerwy ustalili wynik 0:3. W drugiej połowie spotkania gra się nieco wyrównała i nauczyciele strzelili dwie bramki. Księża od razu przystąpili do kontrataku i mecz skończył się przegraną nauczycieli z Mechanika 2:5. W zwycięskiej drużynie księży wystąpili: Norbert Matuszek, Ryszard Podsiadło, Jerzy Tomeczek, Krzysztof Dziubek, Marek Jelonek, Alojzy Nowak, Czesław Popowicz, Waldemar Chudala, Rudolf Świerc, Marek Gółaszewski, ojciec Faustyn Zatoka, Andrzej Plaskowski, Waldemar Wystub, Tomasz Jóskowicz, Andrzej Niesporek i Henryk Bardosz. W zespole nauczycieli grali: Zbigniew Mirski, Jan Unger, Marek Chrobok, Jerzy Zajda, Piotr Machelski, Edward Piekarski, Jerzy Kwaśny, Marek Cyran, Artur Opszański, Marian Sternisko, Norbert Buba, Alojzy Ering, Józef Czekajło, Zbigniew Oszek.
• Zarząd miasta zaproponował siostrom z klasztoru Annuntiata przekazanie w nieodpłatne użytkowanie budynku po byłym Przedszkolu nr 4 przy ul. Starowiejskiej 171. Ponieważ siostry już od paru lat myślały o tym by zadbać o dzieci, które po powrocie ze szkoły pozbawione są opieki, propozycja trafiła na podatny grunt.
• 2 października 1992 roku w sali bankietowej restauracji „Wiedeńska” spotkały się uczennice raciborskiego Technikum Ekonomicznego, które w roku 1967 zdawały tam maturę. W uroczystości brała udział była wychowawczyni klasy Va Romana Łobos, ówczesna dyrektorka szkoły Maria Mrzygłód i polonistka Barbara Marciniak. Spotkanie odbyło się dzięki staraniom wychowanek Ekonomika Krystyny Stoczek, Urszuli Grabowskiej-Affy i Krystyny Kraiczek-Kogut.
• Na sesji rady miasta, która odbyła się 26 listopada 1992 roku złożyli ślubowanie dwaj nowi radni: 40-letni Karol Dymek i 43-letni Jan Golec. Pierwszy startował do wyborów z listy samorządu mieszkańców Ostroga, określając się jako niezależny, bez sprecyzowanych sympatii politycznych. Z wykształcenia był inżynierem elektrykiem i na co dzień pełnił funkcję dyrektora zakładu energetycznego w Raciborzu. Miał żonę i dwójkę dzieci. Drugi startował do wyborów z listy Konfederacji Polski Niepodległej. Pracował w spółce cywilnej „Ingaz”, miał za sobą 12 lat pracy w górnictwie (KWK Zofiówka, dawniej „Manifest Lipcowy”). Miał żonę i czwórkę dzieci. Panowie zastąpili radnych Jerzego Szpinetera, Andrzeja Szewczyka i Janusz Feliksiaka, którym wygasły mandaty.
• Na ostatniej w 1992 roku sesji powołano w końcu komisję rewizyjną, której kompetencje budziły wśród radnych wiele kontrowersji i emocji. Sprawa ciągnęła się przez trzy miesiące i znalazła swój finał na sesji 17 grudnia. Jej skład radni wybrali w tajnym głosowaniu. Przewodniczącym został Zdzisław Trzęsimiech, a członkami Karol Dymek, Jan Kowol, Stanisław Płonka i Eugeniusz Puk.
• 19 września 1992 roku burmistrz Rith Hans Weiss i prezydent Jan Kuliga podpisali umowę o współpracy między miastem Roth a Raciborzem. W uroczystości, która odbyła się w raciborskim muzeum wzięli również udział przedstawiciele innych partnerskich miast: Opawy i Tarnopola.
a może chorzy jak towarzysz zezem vel gynius lub objektywny napiszą coś a temat PISu jest miejsce 1!!