Co wypatrzył monitoring w 2016 roku? [FILM]
Monitory z obrazem z kamer obsługują w systemie zmianowym pracownicy straży miejskiej. Operatorzy obserwują miejsca szczególnie narażone na częste zakłócenia porządku publicznego, wybryki chuligańskie, akty wandalizmu oraz wszelkie inne naruszenia porządku w centrum miasta.
Materiał wideo:
System monitoringu wizyjnego miasta Rybnika pracuje całodobowo, składa się on z 60 kamer (w 2015 r. było 55 kamer, a w 2014 r. – 44 kamery). Ponadto monitoring obsługuje także dodatkowo 9 kamer przenośnych, ustawianych w zależności od potrzeb w zakresie zapobiegania czynom zabronionym.
System monitoringu miejskiego w 2016 r. został rozszerzony o nowy sprzęt. W niektórych rejonach, objętych zasięgiem kamer zainstalowano głośniki, przez które operator może przestrzec potencjalnego sprawcę przed dokonaniem czynu zabronionego.
Przyczyną pojawienia się tego pomysłu było założenie, że działania prewencyjne w znacznej mierze pomagają utrzymywać porządek, z lepszym skutkiem, a niżeli nakładanie kar na pojedyncze osoby.
Głośniki zainstalowano w Śródmieściu. Jeden z nich na ul. Reja, w przejściu z Pl. Wolności na Rynek, a pozostałe dwa w pasażu prowadzącym z ul. Sobieskiego na parking nr 4.
Na przestrzeni kilku lat regularnie wzrasta liczba zgłoszeń od operatorów monitoringu wizyjnego.
W 2014 r. wykryto 1546 zdarzeń, 2015 r. – 2508, a w 2016 r. 2697.
W 2016 r. operatorzy ujawnili min: 685 przypadków dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, zauważono 221 osób nietrzeźwych, którym nasi funkcjonariusze udzielali pomocy, 128 zgłoszeń dotyczyło zakłócania ciszy, spokoju, porządku publicznego, a także 127 przypadków zaśmiecania i zanieczyszczania miejsca publicznego.