Jan Wincenty Hawel oficjalnie honorowym obywatelem Pszowa
Ceniony artysta o wyjątkowej wszechstronności - prof. Jan Wincenty Hawel oficjalnie dołączył dziś do grona honorowych obywateli miasta Pszów.
Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w pszowskiej Bazylice Narodzenia NMP. Oficjalnego wręczenia dokonała burmistrz Pszowa Katarzyna Sawicka-Mucha oraz przewodniczący rady miasta Czesław Krzystała. Nie brakowało przemówień oraz symbolicznych kwiatów. Z okazji wydarzenia zagrała Śląska Orkiestra Kameralna.
Prof. Hawel za swoje osiągnięcia kompozytorskie otrzymał wiele nagród. Często występował w Polsce i za granicą. Nie przeszkadzało mu to jednak w utrzymywaniu silnych więzi z Pszowem, ziemią rybnicko-wodzisławską i regionem. Nawet wtedy, gdy stał się już uznanym muzykiem, znajdował czas dla Pszowa, uświetniając swoimi koncertami różne uroczystości.
Przypomnijmy, że prof. Jan Wincenty Hawel urodził się 10 lipca 1936 r. w Pszowie w rodzinie górniczej. Jako kilkulatek podjął naukę gry na akordeonie, pianinie i skrzypcach. Gdy miał 9 lat, skomponował pierwsze utwory: mazurki, polonezy, sonatiny i serenady. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecna Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), którą ukończył z trzema dyplomami. W 1968 r. podjął pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni. W latach 1981–1987 i 1990–1996 pełnił funkcję rektora uczelni. Od 1987 roku jest profesorem. W 1981 r. powołał do życia Śląską Orkiestrę Kameralną Filharmonii Śląskiej w Katowicach, którą kierował nieprzerwanie przez 25 lat. Jako dyrygent dokonał wielu nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Został uhonorowany pięciokrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, jest także laureatem Nagrody Wojewódzkiej, Nagrody miasta Katowic oraz Nagrody Karola Miarki.