Premiera filmu o ks. Blachnickim, wstęp na projekcję gratis
Film prezentuje miejsca związane z życiem i posługą, urodzonego w Rybniku, ks. Franciszka Blachnickiego.
– Zapraszamy do zobaczenia filmu o urodzonym w Rybniku założycielu ruchu oazowego „Światło-Życie”. Premiera dzieła „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” w środę, 1 marca w Teatrze Ziemi Rybnickiej, wstęp wolny – informują organizatorzy pokazu.
Film prezentuje miejsca związane z życiem i posługą wyjątkowej postaci polskiego Kościoła, ks. Franciszka Blachnickiego – od Rybnika, Tarnowskich Gór, Krakowa poprzez Katowice, Niepokalanów, Lublin, Krościenko, aż po Rzym, Tivoli (Włochy) i Carlsberg (Niemcy).
Swą refleksją w filmie dzielą się między innymi: kard. Stanisław Dziwisz, prof. Jan Żaryn, abp Wiktor Skworc, dr Andrzej Sznajder, abp Damian Zimoń, ks. dr Henryk Bolczyk, dr Robert Derewenda, dr Andrzej Grajewski oraz postulator procesu beatyfikacyjnego – bp Adam Wodarczyk.
Warto przypomnieć, że latem ubiegłego roku, podczas Światowych Dni Młodzieży, na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku odsłonięta została płaskorzeźba przedstawiająca księdza Blachnickiego.
***
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego.
W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim.
W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).