Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Patriotyczna środa w Raciborzu. Wystawa IPN o "Ince" oraz wieczornica

1 marca rozpoczynają się raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Patriotyczna środa w Raciborzu. Wystawa IPN o "Ince" oraz wieczornica

W tym roku główny ciężar organizacji obchodów Nardowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyjęli na siebie pracownicy Raciborskiego Centrum Kultury. 1 marca o godz. 11.00 w Domu Kultury Strzecha (ul. Londzina 38) nastąpi otwarcie wystawy "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946" (na zdj.). Po otwarciu wystawy raciborzanie będą mogli wysłchać prelekcji dra Mirosława Sikory na temat kwestii niepodległości Polski w kontekście sytuacji międzynarodowej lat 1944-1947.

Wieczorem w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu odbędzie się wieczorek poetycki poświęcony "Żołnierzom Wyklętym", w trakcie którego zostanie podsumowany konkurs "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci".

Więcej informacji na temat raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu TUTAJ.


Żołnierzami Wyklętymi nazywamy członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu. Apogeum tego konfliktu to lata 1944 – 1947. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przez lata władze państwa polskiego zrobiły wiele, aby podjętą przez Żołnierzy Wyklętych nich nierówną walkę najpierw zdyskredytować, a potem samych Wyklętych skazać na zapomnienie.


fot. IPN Gdańsk

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dobra_nowina (188.146. * .30) 02.03.2017 22:35

W Londynie w Instytucie Sikorskiego znajduje się archiwum AK, w tym także WYROK ŚMIERCI wydany rozkazem generała Fieldorfa w grudniu 1944r. na "Ognia" i jego bandę - czyli także na "Inkę" oraz "Zagończyka" - wyrok został zatwierdzony przez Rząd RP w Londynie włącznie z listem gończym do armii sojuszniczych jako "ściganych za zbrodnie wojenne"

zezem 01.03.2017 15:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

czy to też zostanie uwzględnione w obchodach i wykładach ?

187 świeczek na 1 marca. Tyle dzieci zamordowali „wyklęci”

http://trybuna.eu/187-swieczek-na-1-marca-tyle-dzieci-zamordowali-wykleci/

Tubylec 01.03.2017 11:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A Podlasie? Tam tzw. "Wyklęci" - Romuald Rajs ps. "Bury" i jego ludzie mordowali niewinnych cywilów. I potwierdził to IPN. To jak świętować? Jak oddzielić patriotów od bandytów? To jak będziecie się modlili za "Wyklętych"?