Patriotyczna środa w Raciborzu. Wystawa IPN o "Ince" oraz wieczornica
1 marca rozpoczynają się raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku główny ciężar organizacji obchodów Nardowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyjęli na siebie pracownicy Raciborskiego Centrum Kultury. 1 marca o godz. 11.00 w Domu Kultury Strzecha (ul. Londzina 38) nastąpi otwarcie wystawy "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946" (na zdj.). Po otwarciu wystawy raciborzanie będą mogli wysłchać prelekcji dra Mirosława Sikory na temat kwestii niepodległości Polski w kontekście sytuacji międzynarodowej lat 1944-1947.
Wieczorem w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu odbędzie się wieczorek poetycki poświęcony "Żołnierzom Wyklętym", w trakcie którego zostanie podsumowany konkurs "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci".
Więcej informacji na temat raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu TUTAJ.
Żołnierzami Wyklętymi nazywamy członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu. Apogeum tego konfliktu to lata 1944 – 1947. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przez lata władze państwa polskiego zrobiły wiele, aby podjętą przez Żołnierzy Wyklętych nich nierówną walkę najpierw zdyskredytować, a potem samych Wyklętych skazać na zapomnienie.
fot. IPN Gdańsk
W Londynie w Instytucie Sikorskiego znajduje się archiwum AK, w tym także WYROK ŚMIERCI wydany rozkazem generała Fieldorfa w grudniu 1944r. na "Ognia" i jego bandę - czyli także na "Inkę" oraz "Zagończyka" - wyrok został zatwierdzony przez Rząd RP w Londynie włącznie z listem gończym do armii sojuszniczych jako "ściganych za zbrodnie wojenne"
czy to też zostanie uwzględnione w obchodach i wykładach ?
187 świeczek na 1 marca. Tyle dzieci zamordowali „wyklęci”
http://trybuna.eu/187-swieczek-na-1-marca-tyle-dzieci-zamordowali-wykleci/
A Podlasie? Tam tzw. "Wyklęci" - Romuald Rajs ps. "Bury" i jego ludzie mordowali niewinnych cywilów. I potwierdził to IPN. To jak świętować? Jak oddzielić patriotów od bandytów? To jak będziecie się modlili za "Wyklętych"?