Uchwała antysmogowa do zmiany?
Kilka tysięcy opinii do uchwały antysmogowej dotarło do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Radni sejmiku przyznają, że wobec tego zapisy zaproponowanego przez zarząd województwa projektu uchwały ulegną zmianie.
Konsultacje zapisów projektu uchwały antysmogowej trwały do 6 lutego. – Napłynęło kilka tysięcy opinii, nie tylko od pojedynczych osób, ale też od różnego rodzaju organizacji. Obecnie trwa ich opracowywanie – powiedział Bronisław Karasek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i zarazem przewodniczący Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej, który był obecny na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy w Godowie. Przyznał, że bardzo wiele uwag dotyczyło paragrafu 4 projektu uchwały, który budzi chyba największe kontrowersje. Paragraf ten mówi, że w budynkach dopuszcza się spalanie paliwa stałego pod warunkiem braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia obiektu budowlanego do sieci ciepłowniczej centralnej lub sieci gazowej, lub pod warunkiem spalania paliwa w instalacjach z automatycznym sposobem zasilania paliwa bez rusztu awaryjnego, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą, a więc najbardziej zaawansowanych technologicznie i zarazem najdroższych.
Nie chcą stworzyć martwego prawa
Do końca lutego swoje opinie do województwa przesyłały również samorządy, a te – przynajmniej w powiecie wodzisławskim – miały wiele zastrzeżeń do uchwały. Główny zarzut dotyczył tego, że uchwała pozostanie martwym prawem a jej zapisy będą nie do wyegzekwowania, bo wielu ludzi na spełnienie wymagań pod względem ekonomicznym nie będzie zwyczajnie stać. – Te uwagi na pewno nie pozostaną bez wpływu na kształt uchwały. Przede wszystkim przepisy muszą być skuteczne. Nie możemy tworzyć prawa, które będzie martwe – przyznał Janusz Wita, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, który również został zaproszony na posiedzenie komisji do Godowa.
zefel czamu się nerwujesz .... "Błędem jest scedowanie całej winy,za powstawanie smogu na jedną grupę,tzn.właścicieli pieców węglowych" tak napisałeś i masz 100% rację może ja źle napisałem komentarz ale widziałeś właściciele "dizli" się na mnie obrazili
Kraków uchwalił ustawę antysmogową i problem znikł,jak za działaniem czarodziejskiej różdżki?,co teraz wymyślą?może za dużo pierza od gołębi?końskich odchodów?Pusty śmiech człowieka bierze czytając te komentarze.
Arteks gdzieś słyszałem że Rybnik podwyższył ceny za parking dla samochodów i komunikacja miała byś tańsza ....
Kraków uchwalił ustawę antysmogową i ją wprowadził a na Śląsku przez kolejnych 10 lat będą nad nią debatowali,brak słów!!!
@norud - dlatego trzeba zarówno walczyć z niską emisją jak i z nadmierną ilością aut - szczególnie diesli. Kiedy we wszystkich miastach regionu pojawią się strefy płatnego parkowania? Kiedy poza Rybnikiem i Wodzisławiem innym miastom będzie zależeć na poprawie dróg rowerowych i funkcjonowania kolei? Kiedy MZK obniży ceny biletów za przejazdy? Kiedy do miast wykluczonych komunikacyjnie, szczególnie narażonych na smog spalinowy typu Jastrzębie czy Żory wróci sprawny transport szynowy? Kiedy ludzie zmądrzeją i przestaną zamieszkiwać za duże, przestarzałe domy na których utrzymanie ich nie stać? Czy muszą minąć kolejne pokolenia aby te zasady wprowadzić?
Do norud
Śmieci spala garstka idiotów, kontrole udowodniły . Przyczyną smogu jest złe spalanie węgla paliwo stałe może być najlepszej jakości a będzie dymić, transport samochodowy szczególnie wycięte dizle, wszechobecny pył na drogach . Smog tworzy się przy inwersyjnej pogodzie
Do norud
Śmieci spala garstka idiotów, kontrole udowodniły . Przyczyną smogu jest złe spalanie węgla paliwo stałe może być najlepszej jakości a będzie dymić, transport samochodowy szczególnie wycięte dizle, wszechobecny pył na drogach . Smog tworzy się przy inwersyjnej pogodzie
Komentarz poniżej pewnego poziomu [Wyświetl komentarz] zefel nie zawsze zgadzałem się z Twoimi opiniami ale w tym przypadku pozwól że przyznam Ci 50% racji... przyczyniają się właściciele pieców węglowych ale opalających paliwem najgorszej jakości to podstawa druga sprawa spalanie śmieci to też ma wpływ może i największy trzecia sprawa ilość samochodów poruszających się na naszych drogach
Błędem jest scedowanie całej winy,za powstawanie smogu na jedną grupę,tzn.właścicieli pieców węglowych.Problem jest o wiele szerszy,ale samorządowcy albo nie chcą,nie mogą lub się obawiają restrykcji jakiegoś lobby,i sprawę załatwiają po najmniejszej linii oporu.