Rafako ma więcej czasu na Jaworzno
TAURON Wytwarzanie porozumiał się z konsorcjum RAFAKO-Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę bloku 910MW w Elektrowni Jaworzno III. Podpisanie aneksu nastąpiło 1 marca i nie ma wpływu na wysokość budżetu całej inwestycji. Obecne zaawansowanie projektu wynosi 31,8%.
Na mocy aneksu cena umowy netto zostanie zwiększona o kwotę 71 mln zł (tj. do kwoty 4 470 mln zł), a termin na zakończenie budowy inwestycji zostanie wydłużony o 8 miesięcy. Planowany termin przejęcia bloku do eksploatacji to listopad 2019 r.
Jakość przede wszystkim
- Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce. Tego typu projektom, z natury rzeczy, towarzyszą liczne wyzwania. Naszym nadrzędnym celem jest jakość budowanego obiektu i stabilność przyszłej produkcji energii elektrycznej. Ważne, że w procesie uzgodnień z generalnym wykonawcą tej inwestycji wypracowano stanowisko akceptowalne przez obie strony - podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Wprowadzenie zmian do umowy wyniknęło z konieczności zmiany sposobu posadowienia obiektów bloku na pośrednie oraz obejmuje zlecone obecnie dodatkowo Wykonawcy wykonanie fundamentu pod V-tą strefę elektrofiltra i rozbudowę budynku rozdzielni elektrofiltra dla przystosowania w części bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT.
Więcej czasu na posadowienie
- Inwestycje takiej skali i o tak dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju wymagają ścisłej współpracy pomiędzy Zamawiającym, a Generalnym Wykonawcą podczas całego procesu realizacji inwestycji. Dlatego też, z wielką satysfakcją, możemy stwierdzić, że udało nam się dzięki tej współpracy wypracować rozwiązania, które naszym zdaniem w najlepszy sposób przygotują blok w Jaworznie do potrzeb Zamawiającego, tak w zakresie standardu posadowienia głównych obiektów, jak i wciąż zaostrzających się norm środowiskowych - komentuje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu RAFAKO S.A.
Dłuższa gwarancja
Dodatkowe prace pozwolą TAURON osiągnąć oszczędności wynikające z ograniczenia przewidywanego postoju w 2021 roku dla przystosowania w części bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT.
W związku z przystosowaniem bloku pod przyszłe wymagania konkluzji BAT oraz z zastosowaniem posadowienia pośredniego i norm EUROKOD, w ramach Aneksu do Umowy wydłużone zostaną gwarancje udzielone przez Wykonawcę:
- o 6 miesięcy w odniesieniu do dyspozycyjności bloku dla bezpośrednich dostaw RAFAKO, wydajności maksymalnej trwałej kotła, minimum technicznego bloku i zawartości wolnej wody w spalinach za IOS, poziomu drgań dla budowli
- o 12 miesięcy w zakresie konstrukcyjno-budowlanym dostaw. Wykonawca zapewni również odpowiednie wydłużenie zabezpieczenia należytego wykonania Umowy.
Wieści z budowy
Aktualnie na placu budowy trwa montaż części technologicznej kotła oraz montaż konstrukcji stalowych budynków głównych. Kontynuowane są prace żelbetowe budynku rozdzielni elektrycznej oraz roboty budowlane w budynku nawy elektrycznej i pompowni wody chłodzącej.
Równolegle trwają prace na innych węzłach budowy. Najbardziej charakterystyczny element budowy - chłodnia kominowa - osiągnęła 178 z docelowych 180 metrów. Systematycznie pnie się w górę absorber instalacji odsiarczania spalin. Dobiegają końca prace budowlane budynku Eurosilo - miejsca magazynowania gipsu z Instalacji Odsiarczania Spalin. Zaawansowane są również prace związane z układami pomocniczymi bloku. Powstają wieże przesypowe układu nawęglania bloku, przygotowywany jest plac składowy węgla. Trwa realizacja budowy kluczowych układów pomocniczych oraz towarzyszących - nawęglania i odpopielania bloku.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno III
Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% - przypomina Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia do spraw zarządzania majątkiem i rozwoju.
Blok budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy TAURON. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Blok i kocioł przewidziany jest do pracy kondensacyjnej z maksymalnym czasem wykorzystania, ale jednocześnie z możliwością dużej elastyczności pracy zgodnie z wymaganiami operatora systemu.
Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).
źródło: Rafako