Zmieńcie rozkład jazdy autobusów, żeby można było zdążyć na pociąg!
Tyle mówi się o smogu oraz o tym, żeby przesiadać się z samochodów do autobusów i pociągów. Mieszkaniec Wodzisławia wytknął władzom miasta, że to tylko nośne hasła, a praktyka pokazuje co innego - rozkład jazdy miejskich autobusów jest ułożony tak, że trudno zdążyć na pociąg.
Miasto zapewnia: będą zmian
Włodarze miasta podkreślają, że umowa z obecnym przewoźnikiem obowiązuje do końca 2018 r. W umowie zawarty jest zapis o ograniczonej ilości taboru. W sytuacji, gdy autobusy kursują w systemie pętlowym, nie ma możliwości realizacji niektórych wniosków o zmianę kursów. Prezydent Mieczysław Kieca zapewnił jednak, że rozkład jazdy ulegnie zmianie. Z kilku powodów. Po pierwsze – plany uruchomienia szynobusu, czyli połączeń kolejowych między Wodzisławiem a Rybnikiem, które będą odbywały się z wykorzystaniem taboru Kolei Śląskich. Na etapie negocjacji zapadły ustalenia, że autobusy mają kursować tak, by dostarczać pasażerów na pociągi. Po drugie – dojdzie do likwidacji gimnazjów. Obecnie rozkład jazdy autobusów uwzględnia to, by uczniowie mogli dojechać do gimnazjów. Po wejściu w życie reformy oświaty rozkład trzeba będzie przemodelować.
(mak)
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
@zefel - w tych tematach jest niestety w niektórych relacjach gorzej niż 20 lat temu. Ale myślę, że to się będzie zmieniać bo większe miasta zrozumiały, że nie mają więcej miejsca na parkingi, a mieszkańcy protestują przeciwko nowym drogom w centrach. Ich mieszkańcy domagają się co raz bardziej inwestycji w parki, tereny i budynki rekreacyjne itd. O wiele bardziej opłaca się też sprzedać jakiś teren z którego są pieniądze z podatku od nieruchomości niż utrzymywać parkingi. Z kolei małe miasteczka zdają sobie sprawę, że jeśli komunikacja z innymi nie będzie sprawna - będą im uciekać szczególnie młodzi ludzie którzy w końcu zamienią dojazd na bliższą lokalizację. W naszym regionie trzeba stworzyć system szybkiej kolei miejskiej i przywrócić połączenia do Jastrzębia i Gliwic oraz zwiększyć częstotliwość kursowania do Katowic i Czech. Myślę, że chyba wszyscy samorządowcy powinni o to lobbować bo to jest w interesie wszystkich. Na razie najlepszy przykład dają Rybnik i Wodzisław.
Tak to czytam i przyszło mi pytanie,czy ktoś pomyślał o osobach młodych,bezrobotnych,dla których nie ma pracy w regionie,a jest np.w Gliwicach,Zabrzu,Bytomiu itp?Osobę wchodzącą w dorosłe życie nie stać od razu na kupno samochodu,a miasta które wymieniłem jako przykładowe,normalnie np.w Czechach,Austrii są w "zasięgu ręki".Dlaczego to znowu u Nas stanowi problem?Jakieś rozwiązania typu "pętla",to jest nieporozumienie.Gro tego typu transportu,przewozi powietrze.Należy mieć na uwadze nie tylko uczniów,ale osoby pragnące podjąć pracę w mieście odległym o np.30-50 km.
kiedy wzorem chociażby Żor komun ikacja miejska będzie darmowa? tam można ,a u nas nie?
czy o tym ktoś z władz myśli? tyle opowiadania o centrum przesiadkowym,a nie mozna zrobic rozkładu jazdy aby pasował chociażby do tych dalekobieżnych pociągów?
Ograniczona liczba taboru nie ogranicza liczby kursów. Miasto przecież kupowało dodatkowe kursy na dni wodzisławia czy inne okoliczne imprezy. Inna sprawa, że dojechać z dzielnic nie da się od samego początku. Tam nie nastąpiła rewolucja. Jest jak było wcześniej. Mieszkańcy centrum mogą odczuć komfort łatwego przemieszania się autobusami. Brakuje biletu 2 godzinnego w cenie przejazdu jednorazowego (2h). To pozwoliłoby wyskoczyć na miasto, załatwić co trzeba i wrócić. Poza tym rozgraniczanie taryf na dni robocze i weekendy to czysta głupota. Łatwość przemieszczania powinna być dostępna przez cały tydzień. Co gorsza w weekend komunikacja powinna być bezpłatna. Rozwiązanie takie może być zachętą do ożywienia zaspanego centrum, w którym zbyt wiele się nie dzieje. Jeśli nawet podróżuje mniej pasażerów to niech mają z tego bonus. Miasto wiele nie straci a może w ten sposób pozyskać pasażerów na komunikację w tygodniu. Komunikacja będzie dobra kiedy w centrum i z osiedli będzie można skorzystać z autobusu co 10-15 min, a w dzielnicach bardziej odległych co 20-25min. Brakuje też komunikacji miejskiej w kierunku ul. Marklowickiej ale tu postawa Szymczaka jest taka, że jak zajedzie potrzeba to zlikwiduje tam przystanki żeby mu nie wytykali, że nie ma tam komunikacji miejskiej. Swoją drogą ciekaw jestem jaki los czeka strefę Olszyny.