Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Brzezie za 150 grzywien groszy praskich

W zasobach raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego znajduje się ciekawy dokument, w którym książę opawsko-raciborski poświadcza pewną transakcję.

Brzezie za 150 grzywien groszy praskich
Fot. Archiwum Państwowe w Katowicach, Oddział w Raciborzu (za: Stowarzyszenie Odra 1945)

Zdjęcie znajdującego się w zasobach archiwum dokumentu upublicznili niedawno członkowie Stowarzyszenia Odra 1945W starannie zapisanym dokumencie z 1383 roku można przeczytać, że... Jan książe opawsko-raciborski poświadcza, że Hensel/Henselicus/ von Reichenwalde sprzedał swoje sołectwo położone na wsi Brzezie Stanisławowi z Brzezia za sumę 150 grzywien groszy praskich.

Grzywny i grosze praskie

Grzywna to dawna jednostka masy. Grzywna krakowska odpowiadała niespełna 200 gramom, natomiast praska około 250 gramom. Grosza praskiego bito w Czechach od 1300 roku do połowy XVI wieku. Przez długi czas był on najpopularniejszym środkiem płatności w Europie Środkowej.

U schyłku XIV wieku z jednej grzywny srebra bito około 125 groszy praskich. Na przełomie XIV i XV wieku za 1 grosza można było kupić w Polsce kurę, a za 8 groszy proste buty chłopskie.  Wół kosztował 30 groszy praskich, natomiast koń 300.

Ważni świadkowie

Poświadczanie transakcji przez poważane osoby było w średniowieczu powszechną praktyką, której celem było wyeliminowanie ewentualnych oszustw i fałszerstw. W zależności od wagi transkacji, uciekano się do poświadczenia przez sołtysow, wójtów, członków rad miejskich, przeorów klasztorów czy książąt, jak w powyższym przypadku.

Pracownicy Archiwum Państwowego w Katowicach zwracają uwagę na dobrze zachowaną pieczęć lakową z wizerunkiem rycerza na koniu z uniesionym mieczem i tarczą, na której widnieje orzeł z rozpostartymi skrzydłami.

Charakterny władca

Książę, który poświadczył transkację zawartą przez Henselicusa i Stanisława, to Jan II zwany Żelaznym. Władał on księstwem raciborsko-opolskim od śmierci swego ojca (pomiędy 1380 a 1382) do swojej śmierci w 1424 roku. Był to niezwykle aktywny i charakterny książę... W 1391 roku najechał i złupił posiadłości biskupstwa krakowskiego w Małopolsce (za karę musiał ustąpić biskupowi wsie Imielin, Chełm i Kosztowy), a w 1406 roku stał się inicjatorem morderstwa Przemysława, syna księcia Przemysława I Noszaka.

Choć swoją karierę związał z Luksemburgami, w 1414 roku wziął udział w wojnie polsko-krzyżackiej po stronie polskiej. Po wybuchu powstania husyckiego w Czechach zdecydowanie opowiedział się przeciwko temu ruchowi. Jego aktywność na tym polu ściągnęła najazd husytów na księstwo raciborskie. Jan II Żelazny został pochowany w klasztorze dominikanek w Raciborzu.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].