Tadeusz Chrószcz: Mamy kopalnię, nie mamy inwestorów
Z wieloletnim włodarzem gminy Marklowice, Tadeuszem Chrószczem rozmawiamy o ekologii, żartach na temat gminy i problemach finansowych gminy.
Kiedyś żartowano, że w Marklowicach jest zwijany asfalt w nocy. A czy teraz są powody do żartów z gminy?
– Geneza tych żartów bierze się z zamierzchłych czasów Marklowic. Ale jest to już historia i był to etap, kiedy w gminie niczego nie było. Od czasu reaktywacji zrobiliśmy ogromny skok cywilizacyjny. Kiedyś nie było porządnej drogi, ani nawet sali spotkań z mieszkańcami. Teraz mieszkamy w gminie, która śmiało mogłaby być dzielnicą dużego miasta. Nie mamy się czego wstydzić. Tę dawną „maszynkę do rolowania asfaltu” za dobrą „odpłatnością” możemy przekazać innym gminom. Oczywiście w formie żartu. Dlatego obecnie nie zauważam, żeby nadal były jakieś powody do żartowania z Marklowic. Śmieję się nawet, że jest posucha w wicach na temat naszej gminy.
Marklowice od lat uważane są za jedną z najbogatszych gmin w regionie. Skąd wzięły się obecne problemy finansowe gminy?
– Myślę, że opinia o naszym bogactwie jest nieco przesadzona. Bo jeżeli ktoś patrzy na gminę tylko przez pryzmat górnictwa i opłaty eksploatacyjnej z nią związanej to nie będzie to miarodajna ocena. To prawda, że w rankingach najbogatszych gmin byliśmy zawsze wysoko. Ale bierze się to nie tylko z powodu górnictwa, ale również z mojej pracy legislacyjnej, gdzie poprzez Stowarzyszenie Gmin Górniczych udało mi się pozyskać spore pieniądze dla gminy. Poza tym Marklowice zawsze pozyskiwały duże środki z Unii Europejskiej. Nasz ostatni spadek finansowy bierze się przede wszystkim stąd, że dochody gminy nie wzrastają, a są na tym samym poziomie. W innych gminach, które mają możliwość swobodnego rozwijania działalności gospodarczej, te dochody idą w górę. U nas złoża węgla są i nie możemy powiedzieć, że nie będziemy ich eksploatacji. Dlatego nie mamy tak dużo dobrych terenów dla przedsiębiorców z powodów szkód górniczych. I te wpływy do gminy są mniejsze. Posiadamy natomiast znaczne oszczędności, wygospodarowane w latach poprzednich i przeznaczamy je na inwestycje. Ponadto część gmin – w tym również m.in. Marklowice – musi zwracać część pobranych wcześniej podatków od nieruchomości do Kompanii Węglowej.
Ludzie
Wójt gminy Marklowice