SUNEX zacieśnia współpracę ze szkołami. Najpierw praktyka, później praca
Producent solarów i pomp ciepła z Raciborza ze względu na dynamiczny rozwój potrzebuje pracowników. Ich kształceniem zajmie się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.
SUNEX od lat współpracuje z raciborskimi szkołami pomagając w kształceniu zawodowym i technicznym uczniów. W przeszłości dotyczyło to przede wszystkim "Ekonomika" oraz "Mechanika". Dzięki zawartemu 9 marca porozumieniu, współpracą zostaną objęci monterzy sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.
Nie muszą wyjeżdżać
- Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pokazujemy młodym ludziom, w jakim kierunku może rozwijać się ich kariera w Raciborzu, że mogą realizować się tu na miejscu. To powinno być głównym celem zarówno szkół, jak i zakładów pracy. SUNEX jest firmą średniej wielkości i naszym społecznym obowiązkiem jest przyczynienie się do tego, aby młodzież po zakończeniu nauki w szkole mogła tutaj pracować, zakładać rodziny, cieszyć się życiem - mówi Romuald Kalyciok, prezes zarządu SUNEX S.A.
Korzyści ze współpracy z firmą dostrzega również dyrekcja CKZiU nr 1. - Wartość dodana tego porozumienia jest nie do przecenienia. Uczniowie zyskają możliwość nauki zawodu w realnych warunkach, a nie na warsztatach szkolnych - mówi Jacek Kąsek, dyrektor szkoły.
Współpracę z firmą SUNEX chwali Zenon Sochacki, w przeszłości dyrektor Ekonomika, obecnie wicedyrektor CKZiU nr 1. - Firma SUNEX prężenie się rozwija. Uczniowie, których wysyłaliśmy tutaj na praktyki, to przede wszystkim pracownicy kadr średniego szczebla. Obecnie są chwalonymi przez pracodawcę pracownikami tego przedsiębiorstwa. Myślę, że w przyszłości będzie to dotyczyć również monterów instalacji sanitarnych - mówi Z. Sochacki.
Stypendium dla najlepszych
SUNEX co roku prowadzi nabór na praktyki zawodowe w zawodach : ślusarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik ekonomista, technik logistyk, technik organizacji reklamy. Uczniowie zdobywają umiejętności zawodowe korzystając z nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz wiedzy doświadczonych pracowników.
W przypadku ślusarzy kształcenie obejmuje również naukę spawania metodami MIG, MAG i TIG. Dzięki temu młody człowiek już w III klasie staje się fachowcem, a dalsza nauka zawodu odbywa się na stanowisku produkcyjnym. Uczniowie już od drugiej klasy otrzymują stypendium w wysokości 150 zł miesięcznie.
Aktualnie na praktykach zawodowych przebywa 26 osób, które realizują zadania w poszczególnych działach zgodnie z programem nauczania. Nabywają umiejętności praktyczne w oparciu o wiedzę zdobytą w szkole.
Praca dla absolwentów
- Po zakończeniu 3-letniego cyklu praktyk w naszym zakładzie, każdy z absolwentów dostaje ofertę dalszej współpracy z firmą. Pozostanie po praktykach u pracodawcy jest o wiele łatwiejsze dla młodego człowieka niż szukanie sobie nowej pracy i zaczynanie wszystkiego od nowa - dodaje R. Kalyciok.
Co ważne, pracodawca znając umiejętności i sumienność danej osoby, już na początku może zaoferować mu bardziej atrakcyjne wynagrodzenie, niż pracodawca z rynku pracy
Staż dla bezrobotnych
SUNEX co roku przyjmuje również stażystów z Urzędu Pracy, którzy po zakończeniu stażu mają duże szanse stać się wykwalifikowanymi pracownikami i pozostać w firmie. Osoby, które zdecydowały się na ten krok dziś zajmują nie tylko stanowiska specjalistów ale również kierownicze i zarządcze. Obecnie staż odbywa 1 osoba, 2 kolejne pojawią się w ciągu 1-2 tygodni. Aktualnie SUNEX posiada jeszcze 3 wolne miejsca na staż w dziale handlowym dla osób ze znajomością języków obcych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Spółki www.sunex.pl
(r)
Materiał zewnętrzny