Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na sesji o kantach i przekrętach

Kłótnia w Nędzy o plan zagospodarowania przestrzennego.

Na sesji o kantach i przekrętach
Radny Julian Skwierczyński, wójt Anna Iskała

Rada gminy przyjęła plany zagospodarowania przestrzennego dla Zawady Książęcej i Nędzy. Najwięcej uwag mieli radni odnośnie Zawady Książęcej, ale ponownie na sesji nie wszyscy mogli zadawać pytania. W rezultacie przyjęto dokument, choć radni nie wiedzieli dlaczego akurat w takim brzmieniu.

Omawiany plan zagospodarowania przestrzennego krążył między gminą a wojewodą od roku. Co chwila trzeba było coś w nim poprawiać (m.in. to czy teren cmentarza może być pod usługi – według wojewody, nie może). Teraz przyjmowano go z rzekomo wszystkimi uwagami. Gdy radny Julian Skwierczyński dopytywał o pełną treść pisma wojewody został odesłany do biura rady gminy, po obradach. Następnie radny Norbert Gzuk zauważył, że w dokumencie zostały użyte niejasne terminy. Przy odrzuconych wnioskach mieszkańców, projektant powołał się na tak zwaną zieleń lęgową. W wyjaśnieniu projektant tłumaczył, czym według niego jest ta zieleń.

– Podnosiłem tę sprawę już wcześniej, że ten termin nie jest zdefiniowany, choć się tu pojawia. Czyli może to być widzimisię projektanta – wyjaśnił radny Gzuk. Na te wątpliwości nikt nie odpowiedział merytorycznie. Radny tylko dodał, że słowa pani wójt przestały dla niego cokolwiek znaczyć. Gdy J. Skwierczyński chciał dopytać, przewodniczący rady Gerard Przybyła nie dopuścił go do głosu, odmawiając prawa do zadania pytania. Z powodu coraz gorętszej dyskusji ogłosił przerwę. Na tej przerwie radny Skwierczyński podszedł do urbanistki, która referowała przed radnymi projekt planu. Spokojnie zaczął rozmowę, ale po chwili wtrąciła się stojąca obok wójt Anna Iskała. Prosiła projektantkę, aby dla jasności, wszystkie pytania i odpowiedzi w sprawie planu zostały omówione na forum rady.

Trudno było się spodziewać, że urbanistka nie posłucha wskazówki osoby, która zleciła jej pracę. Co ciekawe po przerwie radnemu Skwierczyńskiemu nie pozwolono zadawać pytań i przewodniczący Przybyła zarządził głosowanie. Za była większość radnych, którzy rzadko mają jakiekolwiek uwagi. J. Skwierczyński podsumował to słowami „kanty i przekręty”, co mocno oburzyło wójt Iskałę, która słusznie obawiała się, że słowa te pójdą w świat.

(woj)



Komentarz

Czytelnik może nie od razu skojarzyć o co chodzi w powyższej sprawie. Należy wrócić kilka lat wstecz, gdy prywatni inwestorzy kupili duży areał pól na terenie Zawady Książęcej, tuż przy granicy rezerwatu Łężczok. Planowali utworzyć tu szkółkę drzewek. Według ich relacji od razu spotkali się z brakiem przychylności ze strony urzędu oraz ich sąsiada, który miał mieć dobre znajomości w urzędzie. Wkrótce zaczęły się piętrzyć problemy przed nimi, aż doszło do tego że nie mieli jak dojechać na swoje pole. Do tego rękę przyłożyła wójt Iskała stawiając znak zakazu wjazdu ciężkich pojazdów na najkrótszą drogę do ich pól. Tłumaczyła to nagłą troską o rosnące tam drzewa. Gdy te zabiegi nie zniechęciły inwestorów, którzy potrzebowali na swoim polu postawić coś na wzór szopy czy budynku gospodarczego (w szkółce miało znaleźć pracę kilkanaście osób), wtedy rozpoczął się bój o wydanie pozwolenia na tę budowę. W tym pomocny okazał się plan zagospodarowania przestrzennego, który reguluje co może a co nie może stać akurat na tej działce. Należy przypomnieć, że kilka lat temu rada gminy Nędza przyjęła już plan zagospodarowania dla tego rejonu. Pomimo sprzeciwu i tłumaczeń inwestorów, w planie zablokowano im rozwój działalność, powołując się na ochronę przyrody. Gospodarze decyzję tę zaskarżyli i dowiedli swojej racji przed sądem. Sąd nie miał wątpliwości, że nie ma przeciwwskazań aby prowadzili tam swoją działalność, zaś wszelkie argumenty przeciw nie są wystarczająco uzasadnione. Wówczas wójt Iskała przyznała, że błąd może zostać naprawiony przy kolejnym opracowywaniu planu. Okazja trafiła się właśnie teraz. Pomimo tego, inwestorzy nadal nie doczekali się zapisu w planie, pozwalającego im na rozwinięcie działalności. Właśnie przez ową zieleń lęgową, która według planisty ma być terenem wymagającym ochrony. Pewnie podobnej jak te drzewa przy drodze do szkółki drzewek. Smutne jest to, że radni nie wzięli sobie do serca wyroku sądu w tej sprawie i ślepo podążają za wskazówkami najemnego urbanisty. W tym świetle ciekawostką jest, że podczas obrad rady gminy Nędza co chwilę słychać drwiące głosy odnośne tzw. „dobrej zmiany”, lansowanej wizji kraju przez rząd PiSu. Samorządowcom chyba zabrakło wyobraźni aby dostrzec, że sami powielają to, co chcieliby widzieć u rządzących. W psychologii nazywa się to projekcją – przypisywaniem innym swoich cech, zwykle tych negatywnych.

Marcin Wojnarowski

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza

Julian Skwierczyński

Były radny gminy Nędza.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ale (83.26. * .104) 15.03.2017 22:46

Ale ale


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213