Mają problem z przeterminowanymi lekarstwami
Bez entuzjazmu pszowski magistrat przyjął pomysł wprowadzenia specjalnych pojemników na przeterminowane leki w pewnej aptece.
Jedna z aptek skierowała do komisji Bezpieczeństwa i Infrastruktury Komunalnej pismo. Zostało ono rozpatrzone podczas lutowego zebrania. Właściciele apteki wnioskują o uwzględnienie w procedurze przetargowej gospodarki odpadami komunalnymi zbiórki przeterminowanych leków od mieszkańców miasta. Proponują, aby w ich aptece został umieszczony specjalny pojemnik, do którego można by je wrzucać. Z kolei miasto ma zapewnić opróżnianie pojemnika. Radny Dawid Handschuh pochwalił propozycję apteki. – Jakiś czas temu również prosiłem o rozeznanie tej kwestii. Ale do dziś żadnego odzewu ze strony włodarzy nie ma. Wszystkie ościenne gminy mają uzgodnienia z aptekami ws. odbierania przeterminowanych lekarstw – dodał.
Podczas ostatniej sesji rady miasta do sprawy odniósł się Dawid Topol, wiceburmistrz Pszowa. – Z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Pszowie mamy informację, że tam lekarstw oddawanych jest bardzo mało. Gdyby miasto ujęło to w formie przetargu, to wtedy byłoby odpowiedzialne za to, co ludzie będą wrzucać do tych pojemników. Z praktyki wychodzi tak, że czasem również apteka wrzuca do tych pojemników swoje przeterminowane leki. Nie mówię, że nie chcemy tego zrobić, ale musimy bardzo dobrze rozeznać i przeanalizować ten temat. A jeżeli już to zrobimy, to na pewno nie w jednej aptece, ale we wszystkich na terenie miasta – mówił wiceburmistrz.
Dawid Handschuh tę wypowiedź odebrał jako tworzenie problemów już przed samym startem pomysłu. – Myślę, że to nie jest jakiś wielki problem techniczny, aby ten pojemnik był np. za ladą i przeterminowane leki przechodziły przez ręce pracownika apteki. Nie dziwię się, że w PSZOK-u tych lekarstw jest niewiele. Bo jeżeli ktoś ma iść z paczką leków tam, to wygodniej i łatwiej mieszkańcowi wyrzucić te lekarstwa do ogólnego śmietnika – dodał radny.
(juk)
Wyroby lecznicze kwalifikowane są przez prawo, jako produkty niebezpieczne. Dlatego przeterminowane lekarstwa nie powinny lądować w domowym koszu. Ich utylizacją w odpowiedni sposób powinni zająć się fachowcy. Ma to ogromne znaczenie dla całego środowiska. Z tego powodu wprowadzono procedurę selektywnego zbierania tych odpadów. Do selektywnego zbierania przeterminowanych lekarstw wykorzystywane są specjalne pojemniki. Zbieranie wyrobów leczniczych od mieszkańców należy do obowiązków gminy. W wielu miejscowościach gminy dochodzą do porozumienia z właścicielami aptek i umieszczają na ich terenie pojemniki. W Pszowie przeterminowane lekarstwa można wrzucać jedynie do specjalnego kontenera umieszczonego na PSZOK–u.
Ludzie
Były wiceburmistrz Pszowa