Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kieca do wicepremiera Morawieckiego: obniżcie ceny gazu i oleju opałowego

Mieczysław Kieca - jako przewodniczący zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, napisał do wicepremiera i ministra finansów, Mateusza Morawieckiego. Temat pisma - za wysokie ceny gazu i oleju opałowego, a także brak wsparcia państwa, jeśli chodzi o termomodernizacje prywatnych domów.

Kieca do wicepremiera Morawieckiego: obniżcie ceny gazu i oleju opałowego

Mieczysław Kieca skierował do wicepremiera Mateusza Morawieckiego apel o zmniejszenie cen gazu i oleju opałowego, np. poprzez obniżenie akcyzy i VAT-u, a także o to, by państwo przeznaczyło środki na to, by właściciele nieruchomości mieszkalnych mogli przeprowadzać termomodernizacje. - Wszystkie samorządy z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego od dawna prowadzą szereg działań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji oraz poprawę jakości powietrza. Są programy walki z niską emisją, są dotacje do wymiany starych kotłów na nowe, są akcje edukacyjne, a jednak problem nadal pozostał, ponieważ jego skala znacząco wykracza poza możliwości mieszkańców i samorządy lokalne - napisał Mieczysław Kieca.

Nie podłączają się, bo za drogo

Kiecy tłumaczy, że sama inwestycja wymiany kotła czy przyłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej - choć kosztowna, to nie jest aż tak dużym problemem, jak późniejsze koszty eksploatacjne nowego źródła ciepła. Poza tym takie przyłączenie wiąże się z tym, że trzeba poddać budynek termomodernizacji, a "koszt przewyższa wymianę źródeł ciepła i stanowi barierę nie do przejścia dla znacznej części właścicieli budynków". Taki stan rzeczy zniechęca wielu mieszkańców do podejmowania tego rodzaju proekologicznych działań.

- Dlatego też - dla uzyskania jakichkolwiek realnych efektów - wszelkie działania naszego społeczeństwa winny zostać poparte środkami z budżetu państwa - uważa Mieczysław Kieca.

To nic nie da

Odpowiedzi udzielił Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w ministerstwie finansów. Podkreślił, że na obecny poziom cen paliw, w tym oleju opałowego i gazu ziemnego, mają wpływ przede wszystkim czynniki zewnętrze (m.in. ceny ropy naftowej na rynkach światowych czy znaczne osłabienie złotówki w stosunku do dolara), a nie polityka rządu. - Ceny detaliczne oleju opałowego należą do kategorii cen umownych, tj. ustalanych przez producentów w oparciu o mechanizmy rynkowe. Oznacza to, że rząd nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie ich poziomu. Ceny gazu ziemnego co prawda są zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ale również w oparciu o realia rynkowe - czytamy w odpowiedzi ministerstwa finansów.

Ministerstwo wyraźnie podkreśliło, że ewentualnie obniżenie akcyzy na paliwa opałowe nie byłoby jednoznaczne z obniżeniem can detalicznych paliw, bowiem obniżka akcyzy może być "przechwycona" przez producentów i dystrybutorów paliw, a w praktyce konsumenci mogą jej w ogóle nie odczuć. - Zatem obniżka akcyzy na przedmiotowe paliwa wydaje się niecelowa, gdyż doprowadziłaby do spadku wpływów budżetowych przy jednoczesnym braku efektu w postaci znaczącego spadku cen oleju opałowego i gazu ziemnego - odpowiada ministerstwo.

Nie ma też raczej szans na obniżenie stawki VAT. Tłumaczenie ministerstwa jest takie, że Polska jako kraj członkowski UE, stosuje stawkę, która wynika z różnych regulacji (opisanych w odpowiedzi ministerstwa). W sprawie środków na termomodernizacje ministerstwo milczy.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
anonimus 19.03.2017 07:45
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

~ciekawy
miecio jeździł do komoruskiego z poparciem miejskich władz więcej razy,pewnie później były wspólne polowania i biesiady

puchacz 18.03.2017 16:00
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Panie Prezydencie Wodzisławia Śląskiego jest Pan taki euroentuzjasta , to też powinien Pan wiedzieć , że wysokość VAT i akcyzy na paliwa ( w tym gaz i olej opałowy) regulują unijne przepisy , do których członkowie UE muszą się dostosować , więc rząd ma związane ręce . Proszę nie bić piany.



puchacz 18.03.2017 16:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Panie Prezydencie Wodzisławia Śląskiego jest Pan taki euroentuzjasta , to też powinien Pan wiedzieć , że wysokość VAT i akcyzy na paliwa ( w tym gaz i olej opałowy) regulują unijne przepisy , do których członkowie UE muszą się dostosować , więc rząd ma związane ręce . Proszę nie bić piany.



~tomaszeko (89.25. * .2) 17.03.2017 13:44
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

ministerstwo tłumaczy się jak zwykle że Unia i ze nie można...! kto zużywa gaz do ogrzewania swojego domu niech ma możliwość odliczenia akcyzy od podatku w PIT i problem z głowy nikt obniżki nie przechwyci!!!!!!!!!!!! można?

~ciekawy (83.4. * .139) 17.03.2017 13:06
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

obserwator- nic nie wysyłał, doręczył osobiście :)

http://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,29-prezydentow-miast-podpisalo-deklaracje-poparcia-dla-b-komorowskiego-wsrod-nich-wlodarz-wodzislawia,wia5-3266-10014.html

Oberwator_R 17.03.2017 12:04
oceniono 9 razy
3
Zgłoś

Wie ktoś może ile takich listów wysłał w poprzednich latach Pan przewodniczący zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Kieca do swoich kumpli z PO? I co mu odpisali?

~wielkismog (94.254. * .95) 17.03.2017 11:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co do gazu to się zgadzam z Panem prezydentem.Ale olej opalowy nie jest ekologicznym źródłem ogrzewania.Wystarczy spojrzeć na samochody z silnikani diesla jak trują. Gdyby wszyscy przeszli na ogrzewanie na olej opałowy mielibyśmy taki sam kłopot z benzoporenem i pyłami zawieszonymi jak obecnie przy spalaniu węgla. No może trochę mniejszy.Tylko ogrzewanie gazowe jest eko ,geotermia ew.ciepłownie ze swoimi filtrami spalin.