Ks. Franciszek Blachnicki, twórca Oazy, ma pomnik w Rybniku-Chwałowicach [ZDJĘCIA]
W uroczystości wziął udział m.in. ks. bp Adam Wodarczyk.
W sobotę, 18 marca o godz. 11.30 rozpoczęło się spotkanie pokongresowe Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Katowickiej. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Wodarczyk, który poświęcił figurę sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w 30. rocznicę jego śmierci. Wszystko to działo się w Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza w Rybniku-Chwałowicach.
Kulminacyjnym momentem było oficjalne odsłonięcie pomnika ks. Franciszka Blachnickiego. W uroczystości wzięło udział kilkunastu kapłanów z biskupem Wodarczykiem na czele oraz setki wiernych.
Przypomnijmy, że Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego. W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim.
W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).