Jak budować, kiedy ziemia się rozstępuje?
W Marklowicach odbyła się konferencja na temat nowoczesnych technik budowania na terenach poddanych znacznym osiadaniom gruntu w wyniku eksploatacji górniczej.
Przy współpracy z dyrekcją Kopalni Zespolonej KWK ROW gmina zorganizowała 14 marca konferencję na temat nowoczesnych technik budowania na terenach poddanych znacznym osiadaniom gruntu w wyniku eksploatacji górniczej. Udział w konferencji wzięli naukowcy – praktycy, którzy zajmują się tematyką rektyfikacji (prostowania budynków) i projektowania budynków adaptowanych do rektyfikacji. Na konferencji pojawili się również marklowiccy radni, projektanci oraz mieszkańcy. W czasie jej trwania przedstawiono prezentacje trzech fachowców: Andrzeja Kowalskiego, Tomasza Niemica oraz Krzysztofa Gromysza.
Ważny jest projekt
Przystępując do budowy domu na terenach ze szkodami górniczymi, trzeba zadbać o zabezpieczenie budynku już na etapie projektu. Dlatego warto znaleźć projektanta, który wie jak budować na terenach górniczych. Krzysztof Gromysz, profesor Politechniki Śląskiej podczas konferencji mówił, że niezbędnym elementem przy budowaniu na tak specyficznych terenach jest żelbetowa lub betonowa ściana piwniczna, lub fundamentowa. Dzięki temu koszty przyszłych remontów (w tym również usuwanie wychyleń) można znacznie obniżyć. Wybór materiałów również jest bardzo ważny. Gromysz nie poleca stosowania pustaków z betonu komórkowego jako materiału wszystkich ścian.