Warsztaty Humanistyczne po raz dwunasty w I LO
Czy w maskach nam do twarzy? Czym tak właściwie są maski i ile można ich mieć? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy XII już Warsztatów Humanistycznych.
Warsztaty Odbyły się 4 i 5 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śl. w Rybniku. Ich tematem przewodnim była właśnie "Maska".
Uczniowie liceum wraz z zaproszonymi gośćmi mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych wykładów prowadzonych przez: Martę Banout i Marka Mikołajca (Uniwersytet Śląski) oraz Michała Pabisia-Orzeszynę (Uniwersytet Łódzki).
Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się zajęciami psychologicznymi prowadzonymi przez panią mgr Martę Banout na temat tego, jak kreujemy siebie samych i w jaki sposób budujemy relacje interpersonalne. Młodzież przekonała się, jak łatwo i bezkrytycznie ludzie mogą oceniać informacje, które publikujemy, tworząc własny wizerunek na facebooku czy w innych mediach społecznościowych.
Kolejnym punktem programu był wykład pana dr. Marka Mikołajca, który pomógł młodym humanistom zagłębić się w tajniki powstawania XX-wiecznych powieści awanturniczych i odkryć urok zapomnianych dziś już nieco bohaterów tj. wojak Szwejk czy Colas Breugnon.
Drugi dzień należał do znanego i lubianego w „Powstańcach” pana dr. Michała Pabisia-Orzeszynę. Tradycyjnie były to zajęcia o charakterze filmoznawczym. Na początek uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Wszystkie twarze Charliego. Wizerunek Charliego Chaplina w kulturze filmowej”. Druga część zajęć miała charakter bardziej praktyczny. Uczestnicy warsztatów poznali nowy gatunek filmowy – mockumentary i pracowali nad filmem Woody’ego Allena pt.”Zelig”. W czasie tych zajęć młodzież wykazała się dużą aktywnością i chętnie uczestniczyła w dyskusji.
Podczas warsztatów zostały również wręczone nagrody laureatom konkursów plastycznego i literackiego.
Aleksandra Kotas i Joanna Mikszta – organizatorki Warsztatów Humanistycznych – zapraszają na kolejną edycję za rok, zapewniając, że jest jeszcze wiele ciekawych tematów i wiele pytań, na które warto szukać odpowiedzi.
Tekst: Martyna Legieć
Zdjęcia: Ada Dziubińska