Ogrzejemy się metanem z nieczynnej kopalni? Ruszają próbne odwierty
Mieszkańców Wodzisławia Śl. zainteresowały zagadkowe prace prowadzone w dzielnicy Radlin II, w rejonie ul. Owocowej. Wśród pól stanęła potężna instalacja do wykonywania odwiertów.
Koncesja z ministerstwa
Firma Termospec otrzymała koncesję z Ministerstwa Środowiska na „Poszukiwanie i rozpoznanie złóż metanu z pokładów węgla kamiennego w obszarze Anna”. Działa też na podstawie zatwierdzonego planu ruchu zakładu. – To dwa ważne dokumenty, na których bazie możemy prowadzić roboty poszukiwacze, zachowując obowiązujące przepisy i dobro ochrony środowiska – tłumaczy Janusz Bednorz.
W ziemi ma powstać otwór o głębokości ok. 560 metrów. Będzie dochodził do zasobów poeksploatacyjnych pokładu 713/1-2. Jeśli chodzi o średnicę otworu, to będzie ona zmienna. Na głębokości do 50 metrów średnica będzie miała ok. 406 milimetrów. Na głębokości od 50 do 160 m – 311 milimetrów. Jeszcze niżej będzie to 216 milimetrów.
Wyniki badań, tzw. testy produkcyjne, dadzą odpowiedź na pytanie, czy metan jest, a także czy jest go na tyle dużo oraz wymaganej jakości i koncentracji, by opłacało się go eksploatować. – Po wykonaniu otworu, a następnie określeniu wielkości zasobów oraz parametrów metanu, zostanie podjęta decyzja o ewentualnej eksploatacji i sposobie jego wykorzystania. Wariantów jest kilka. Będziemy poszukiwać najbardziej opłacalnej opcji. Wszystko po to, by zaproponować mieszkańcom ciepło po niższej cenie oraz produkować prąd z ekologicznego źródła. W ten sposób nawiązujemy też do szeroko omawianego teraz bardzo ważnego dla mieszkańców Śląska tematu ograniczenia niskiej emisji – zaznacza Bednorz. Jeśli złoża metanu zostaną potwierdzone, wtedy firma będzie musiała wystąpić o kolejną koncesję, tym razem na eksploatację. Prace prowadzone są na prywatnej, wydzierżawionej działce.
Magdalena Kulok
coś wiadomo na temat wyników?