Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Magiczna Silesia czyli dziedzictwo Huty Silesia

Miasto chce stworzyć pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

 Magiczna Silesia czyli dziedzictwo Huty Silesia
Zdjęcia przedmiotów związanych z Hutą Silesia, które Instytutowi Społecznemu Silesia przekazała filia biblioteki w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Fot. Instytut Społeczny Silesia.

Idee Magicznej Silesii doskonale korespondują z realizowanym w mieście projektem „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, na który miasto pozyskało 3 miliony zł unijnej dotacji: – Obiekt, który zaadaptuje Magiczna Silesia, mógłby stać pusty i generować koszt. Wprowadzenie nowej jakości, zapobieganie niszczeniu budynku to działanie rewitalizacyjne. I choć dla Magicznej Silesii jest to lokalizacja czasowa, ludzie przyzwyczają się, że pod tym adresem funkcjonuje miejsce, w którym coś się dzieje. Tym sposobem przygotowujemy miejsce pod kogoś, kto w przyszłości będzie chciał tam coś zorganizować. Z punktu widzenia miasta to działanie marketingowe – kiedyś z tej lokalizacji będą osiągane przychody. Takie działanie to impuls pokazujący ludziom, że w ich dzielnicy coś ciekawego może się dziać. Unijne pieniądze się skończą, trzeba myśleć perspektywicznie – tłumaczy Jarosław Ogrodowski z Instytutu Rozwoju Miast, ekspert do spraw rewitalizacji rybnickiego projektu.

Magiczna Silesia to kolejna inicjatywa ukazująca potencjał Paruszowca-Piasków. Pod koniec 2016 roku na jednym z familoków w dzielnicy zawisła wyjątkowa dekoracja – biała, płócienna makatka z kwiatowym motywem i dzbanuszkiem z charakterystycznym koziołkiem. – W dzielnicy brakowało symbolu, który mówiłby o hucie i iluś latach przeżyć ludzi z tym zakładem związanych. Nie ma dziś już hutniczych maszyn, ale są rzeczy, które niosą ze sobą klimat dziedzictwa niematerialnego. Makatka, która była bardzo popularna na Śląsku, odwołuje się do klimatu kuchni, jedzenia. Spojrzenie na nią u wielu ludzi powoduje rodzaj rozrzewnienia, dotyka wspomnień, uzmysławia, że Huta Silesia miała udział w życiu polskich rodzin – mówi Marcin Stach, zwracając uwagę na to, jak z pozoru zwyczajna makatka wpisuje tradycję we współczesną przestrzeń publiczną.

Warto też wspomnieć o realizowanym przez filię nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku projekcie „Odczytajmy Paruszowiec”, którego celem było przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój. Przedsięwzięcie okazało się „strzałem w dziesiątkę” – na bazie wspólnych wartości, historii, organizowanych wydarzeń mieszkańcy zaktywizowali się – program zaczął generować kapitał społeczny.
Sporym wydarzeniem dla tego obszaru była też inauguracja projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, podczas której w scenerii tradycyjnego śląskiego osiedla wystąpili znani rybniccy artyści.
Tymczasem w planach kolejne ważne przedsięwzięcie – osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku otrzymało tytuł „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2017”. Tym samym, tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki świętowane będzie w Rybniku aż w dwóch miejscach – na Paruszowcu oraz tradycyjnie w Zabytkowej Kopalni Ignacy.
To właśnie w ramach tego wydarzenia planowane jest oficjalne otwarcie Magicznej Silesii. Osoby, które chciałyby podzielić się swoimi pamiątkami dotyczącymi Huty Silesia zachęcamy do kontaktu z Instytutem Społecznym Silesia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].