Stali się dorosłymi ludźmi, którzy czerpią z życia to, co najpiękniejsze
Rydułtowskie Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych świętuje 20-lecie istnienia. 6 maja zaprosili do Rydułtowskiego Centrum Kultury swoich bliskich, przyjaciół czy osoby, które na przestrzeni tych lat pomagały w działalności stowarzyszenia.
Była to też okazja do tego, by zobaczyć artystyczne dokonania osób niepełnosprawnych. - Pamiętam występujących, gdy byli małymi dziećmi. Przez te 20 lat wyrośli. Zmienili się nie tylko fizycznie. Stali się wspaniałymi ludźmi, którzy są aktywni, radośni i czerpią z życia wszystko to, co najpiękniejsze. Niosą nam wiele radości - mówiła burmistrz Kornelia Newy.
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Haliny Kotali - obecnej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rydułtowach, a także z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych z Rydułtów. Oficjalnie zaczęło działać 2 kwietnia 1997 r. Na pierwsze zebranie przyszło 28 osób.
Obecnie stowarzyszenie liczy 70 członków. - Są to pełnoletnie osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie oraz osoby wspierające - mówiła Barbara Wojciechowska, która kieruje stowarzyszeniem.
Pozytywny wizerunek
W ciągu ostatnich 20 lat stowarzyszenie wspierało osoby niepełnosprawnych w drodze do ich pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. Rehabilitacja, aktywizacja, integracja społeczna, wyjazdy, występy... Można by tak długo wymieniać. - Mam nadzieję, ze nasza 20-letnia działalność przyczyniła się do integracji i przeciwdziałania marginalizacji osób niepełnosprawnych. Pozwoliła tym osobom wyjść z izolacji i ukazała ich pozytywny wizerunek. Nie sposób w krótkim czasie przedstawić 20 lat działań stowarzyszenia. Wszystkich naszych radości, sukcesów, powodów do dumy, wzruszeń, wspaniałych ludzi i instytucji, z którymi mieliśmy zaszczyt współpracować. Ale i trosk oraz problemów, na które napotykaliśmy. Wielu z naszych podopiecznych nie doczekało dzisiejszej chwili - dodała Barbara Wojciechowska, prosząc by poświęcić im minutę ciszy.
Świetlica i festiwal
Największym zadaniem stowarzyszenia jest prowadzenie nieprzerwanie od 16 lat świetlicy dla osób niepełnosprawnych "Tacy sami" przy ul. Obywatelskiej 50/3. Prowadzone są w niej zajęcia dla 30 osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, biorąc udział w różnych formach zajęć.
Kolejnym cyklicznym przedsięwzięciem realizowanym przez stowarzyszenie jest Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "To Ja".