2000 podpisów przeciwko spalarni śmieci w Raciborzu. Fita i Woś z mieszkańcami pod Urzędem Miasta
Radni Anna Szukalska, Michał Fita i Michał Woś razem z mieszkańcami Raciborza obawiają się, że wyrażony przez prezydenta Lenka brak zgody na budowę spalarni śmieci nie zamyka drogi do powstania tej inwestycji w mieście. Chcą wiedzieć, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza lokowanie spalarni śmieci i w jaki sposób można go zmienić.
Na ostatniej sesji radni z zadowoleniem wysłuchali zapewnienia Mirosława Lenka, że nie będzie jego zgody na spalarnię w sytuacji, gdy będzie to leżało w jego kompetencjach. - Natomiast z pewnym niepokojem przyjęliśmy głos pana prezydenta, że jeśli będzie to [spalarnia - red.] na gruntach prywatnych, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość budowy spalarni, wówczas prezydent taką zgodę wyda - dodaje M. Woś.
Radni: sprawa nie jest polityczna
- Prezydent miasta podczas sesji mówił, że cała inicjatywa zbierania podpisów jest jakąś formą kampanii [wyborczej - red.]. Absolutnie! - mówi Michał Woś, pytany przez nas czy pomoc, której udzielił protestującym mieszkańcom razem z radnym Fitą oraz radną Szukalską, nie jest początkiem trwalszego sojuszu politycznego.
Jako "kompletnie chybione" określa radny Michał Fita nadawanie sprawie politycznego zabarwienia. - Wielokrotnie zadawaliśmy pytania w tej sprawie - we wrześniu 2016 roku po raz pierwszy, później w październiku i listopadzie, Nowiny na początku publikowały artykuł "Co z tą spalarnią"... Ciągły brak jednoznacznej deklaracji, jawnej informacji, spowodował, że to się w pewnym momencie zaczęło wylewać - mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Owszem, odebraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów, podpowiedzieliśmy jak najlepiej można byłoby to zrobić, natomiast to nie jest tak, że my chcemy budować na tym jakikolwiek kapitał polityczny (...) Najłatwiej powiedzieć, że sprawa jest polityczna i zamieść pod dywan - kończy M. Fita.
W złożonej w poniedziałek 8 maja interpelacji trójka radnych poruszyła istotne dla sprawy kwestie planu zagospodarowania przestrzennego Raciborza. Jego zapisy stanowią kluczowy element warunkujący lokalizację każdej inwestycji w mieście. Przy zaangażowaniu radnych w jego współtworzenie, może stanowić potężny oręż w walce z kontrowersyjną inwestycją. Najbliższe miesiące pokażą, czy radni zdecydują się na jego użycie.
Wojtek Żołneczko
Ludzie
Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.