Rafako na Europejskim Kongresie Gospodarczym
W dniach 10-12 maja, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w Katowicach odbył się IX Europejski Kongres Gospodarczy. Wydarzenie to, jest najważniejszym spotkaniem gospodarczym w Europie Centralnej, w którym od dziewięciu lat udział biorą przedstawiciele biznesu, polityki i instytucji publicznych. W tym gronie, znaleźli się także członkowie zarządu RAFAKO S.A.
Obok prezes RAFAKO S.A. w debacie uczestniczyli: Michał Ajchel, wiceprezes rynku energii, Schneider Electric Polska Sp. z o.o., Katarzyna Sobótka – Demianowska, kierownik Zespołu Przygotowań Projektów Energetycznych, PKN ORLEN S.A., Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka, Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A., Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies, prezes Bridge One Sp. z o.o., Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Bartosz Kwiatkowski, dyrektor Centrum Kompetencji Zaawansowane Technologie, PSE Innowacje Sp. z o.o., Marcin Lewenstein, Innovation Officer, InnoEnergy Poland Plus, Grzegorz Należyty członek zarządu, Siemens Sp. z o.o. oraz Morten Helveg Petersen, wiceprzewodniczący ds. Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), deputowany do Parlamentu Europejskiego.
- Niesamowicie interesujący panel, który odbył się w bardzo zróżnicowanym gronie, działającym w różnych obszarach energetyki. Poruszaliśmy kwestie związane m.in. z energetyką odnawialną i Start Up-ami, czyli tym wszystkim, co jest bardzo istotne dla rozwoju technologicznego, ale w dłuższej perspektywie. Przedsiębiorstwa takie jak RAFAKO, patrzą na innowacje raczej w horyzoncie średnioterminowego zwrotu z kapitału intelektualnego - powiedziała Agnieszka Wasilewska – Semail, prezes RAFAKO S.A., która dodała, że nie zabrakło także dyskusji na temat energetyki konwencjonalnej. - Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu, rozmowa nie została zainicjowana przez nas, jako Spółkę tradycyjnie kojarzoną z energetyką konwencjonalną, ale przez firmę Siemens, która w obszarze innowacji dysponuje gigantycznymi środkami. Co więcej, dyskusja ta uświadomiła, jak wielkim nadużyciem jest twierdzenie, iż w energetyce konwencjonalnej nastąpił koniec innowacji. Dla przykładu, obecnie w ramach współpracy z InnoEnergy, który jest podmiotem komercyjnym, pracujemy nad rozwiązaniem w zakresie metanizacji CO2. Jeżeli można stworzyć ciekawy business case dla partnera finansowego w tym obszarze, to może warto pochylić się nad wybranymi rozwiązaniami innowacyjnymi, także w energetyce konwencjonalnej - przyznała Agnieszka Wasilewska - Semail, prezes RAFAKO S.A.
Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A. uczestniczył w debacie pn. „Przemysł urządzeń i usług dla energetyki”. Prelegenci dyskutowali na temat energetyki konwencjonalnej jako polskiej specjalności, potencjału i możliwych kierunkach eksportowych, modelach biznesowych, dyplomacji ekonomicznej i finansowaniu, sytuacjach na mało spenetrowanych rynkach, ryzykach kontraktowych, finansowaniu oraz dostępie do lokalnego potencjału podwykonawczego.