Racibórz jako miasto prądem płynące? Zobacz co dzieje się na Ostrogu [ZDJĘCIA]
- Wraz z mobilnym centrum nauki będziemy gościć już 18 i 19 maja na raciborskim placu przy parafii św. Jana Chrzciciela. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”. Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III A i pani Anita Blochel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. To dzięki nim okoliczni mieszkańcy będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych - informuje Marta Kątna z Energa, która jest organizatorem przedsięwzięcia.
W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.
– W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.
To pierwsza wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Raciborzu, w którym w 1904 roku uruchomiono elektrownię miejską. To także pierwsza wygrana w „Planecie Energii” pani Anity Blochel, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów „Planety Energii”.
Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Raciborza i Kuźni Raciborskiej
Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Raciborza i Kuźni Raciborskiej do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!