Rafako o nowych technologiach na konferencji w Krakowie
RAFAKO S.A. wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji poświęconej technologii fluidalnej z warstwą cyrkulacyjną CFB-12. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy odbyła się w Polsce. Gospodarzem sympozjum było Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyły m.in. Międzynarodowe Warsztaty Operatorów Kotłów Paliwowych VGB, w trakcie których doświadczenie RAFAKO S.A. w technologii CFBC dla różnych paliw przedstawił zebranym Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A.
- Sam charakter konferencji był niesamowicie interesujący. W trakcie jej trwania, w gronie międzynarodowym, mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych spotkaniach i ważnych dyskusjach, gdzie wiodącym tematem była przyszłość technologii fluidalnej. Warto wspomnieć, że w przeddzień zakończenia konferencji, odbyły się warsztaty polsko-chińskie dotyczące modelowania i symulacji procesów fluidalnych. W tym kontekście warto nadmienić, że to właśnie przedstawiciele Chin byli jedną z najliczniejszych grup biorących udział w konferencji. Bardzo dużo osób przyjechało także ze Stanów Zjednoczonych. Myślę, że oprócz wydarzenia, dodatkowym pretekstem do odwiedzenia Polski był właśnie Kraków, który jest przepięknym miastem z bogatą historią - dodał prof. Wojciech Nowak.
Tematyka konferencji obejmowała zarówno podstawowe, jak i stosowane problemy związane z technologią i systemami cyrkulacyjnej warstwy fluidalnej, jak np. dynamika płynów w układzie gaz-ciało stałe, wymiana ciepła i masy, modelowanie i symulacja, systemy drobnych cząstek i nano-cząsteczek, projektowanie procesów i zwiększania skali, pomiary i oprzyrządowanie, kraking katalityczny i inne procesy katalityczne, spalanie, piroliza i zgazowanie, procesy spalania w pętli chemicznej oraz doświadczenia przemysłowe.
Pośród uczestników tak ważnego spotkania byli także przedstawiciele raciborskiej Spółki, która była jednym ze sponsorów CFB-12. - Bardzo się cieszę, że RAFAKO S.A. mogło wziąć udział w tak prestiżowej międzynarodowej konferencji, jaką jest CFB-12. Poza RAFAKO obecni oczywiście też byli inni producenci kotłów fluidalnych. Zaskakująco duża liczba specjalistów z różnych krajów świadczy o ogromnym zainteresowaniu tym wydarzeniem. Prelegenci biorący udział w sympozjum przedstawili swoje doświadczenia i pomysły na rozwiązania w obszarze energetyki. Obecna była także duża grupa naukowców, którzy prezentowali rozwiązania stricte akademickie, co z pewnością służy rozwojowi techniki. Cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii rozwoju technologii węglowych, a takie wydarzenia jak konferencja CFB-12 jest świetnym ku temu pretekstem - mówił Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A.