Dzień Dziecka na familokach, a na rybnickim deptaku promowano ekologię [ZDJĘCIA]
W środę, 31 maja w rybnickich dzielnicach Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom, Paruszowiec-Piaski świętowano Dzień Dziecka. Dzień później Miasto zorganizowało również ekofestyn.
Rodzinno-sąsiedzkie festyny, nawiązujące do tradycyjnych, śląskich zabaw i spotkań integracyjnych, wpisały się w zakres projektu „Nowa energia rybnickiej tradycji”, którego podstawowym założeniem jest rewitalizacja poprzemysłowych rybnickich osiedli. Zgodnie z przewodnim mottem projektu, młodzieńcza energia uwolniona podczas żywiołowych zabaw doskonale uzupełniła i ożywiła tradycyjne otoczenie poprzemysłowej zabudowy osiedlowej. Dzielnicowe festyny w swojskim otoczeniu, w miejscach bliskich sercu ich mieszkańców adresowane były zarówno do najmłodszych rybniczan, jak i tych ciut starszych. Był więc szeroki wybór zabaw, pokazów, konkursów i warsztatów. Nie zabrakło też dobrej muzyki i smacznego jedzenia. – Charakterystyczne śląskie podwórka okazały się doskonałym, choć dotąd niedocenianym miejscem organizacji zabawy, podchodzącej niemalże pod próg uczestniczących w niej mieszkańców. Co ważne do organizacji poszczególnych przedsięwzięć zaangażowani byli często sami ich uczestnicy, co jeszcze bardziej przyczyniło się do integracji lokalnych społeczności – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który wspólnie ze swoim doradcą ds. rewitalizacji Marcinem Stachem, był gościem kilku dzielnicowych spotkań.
Imprezy, dedykowane dzieciom w przededniu ich święta, zgromadziły wielu uczestników. O radosny klimat w Śródmieściu zadbało Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17, które na wśród zabudowań ulicy Krzyżowej zorganizowali integracyjną piknik dla mieszkańców okolicznych bloków.
W dzielnicy Chwałowice, prym wiedli dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych – przedszkola, szkoły podstawoweji gimnazjum – którzy w tradycyjnych śląskich strojach, doskonale wczuli się w role gospodarzy. Zabawę w zupełnie starym, śląskim stylu umilał wodzirej Zbysio-Pysio oraz towarzyszące mu maskotki: miejskiego Rybka i przedszkolnego Plastusia.
Z kolei w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, spotkanie było okazją do przekazania przez prezydenta Piotra Kuczerę Komendantowi Miejskiemu Policji w Rybniku ins. Teofilowi Marcinkowskiemu ufundowanych przez Miasto materiałów promocyjnych – 200 Sznupków (policyjnych maskotek) oraz 1000 odblasków. Gadżety wykorzystane zostaną w planowanych przez rybnicką Policję akcjach promujących bezpieczne zachowania na drodze.
Podczas rewitalizacyjnego Dni Dziecka doskonale bawiono się również wśród familoków w Rybniku-Niewiadomiu oraz na sportowym festynie zorganizowanym na „Orliku” w dzielnicy Niedobczyce.
W czwartek, 1 czerwca rybnicki deptak, a przede wszystkim wieńczący go Plac Jana Pawła II, zamienił się w wielki ekologiczny plac zabaw. Były gry i konkursy dotyczące segregacji odpadów, warsztaty recyklingu – tworzenie zabawek i ozdób. Podczas festynu trwała również zbiórka zużytych baterii, w zamian za które można było otrzymać drobny eko-gadżet. Zainteresowani mogli skorzystać z porad w zakresie segregacji odpadów, degustacji zdrowej żywności oraz bezpłatnego znakowania rowerów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również spotkania z policyjną maskotką – Sznupkiem oraz dodatkowa atrakcja w postacie samochodów Rybnickich Służb Komunalnych i Zarządu Zieleni Miejskiej, za kierownicę których można było wsiąść. Organizatorem ekofestynu był rybnicki urząd miasta. (inf. UM Rybnik)