Pogmatwane życie i piękna poezja. Spotkanie z biografem Osieckiej i recital Blokesza
Celebrytka, femme fatale i emocjonalna masochistka; zdradziecko przystępna i niespodziewanie gorzka zarazem. Ale nie do zapomnienia… Agnieszka Osiecka. 3 czerwca raciborska biblioteka, jako jedna z 1353 bibliotek w całej Polsce, włączyła się w obchody kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Noc bibliotek, organizując wyjątkowe spotkanie z dwoma znawcami i miłośnikami Osieckiej – Piotrem Derlatką i Kubą Blokeszem.
Autor wydanej w 2015 roku książki „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” oraz laureat 17. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” zabrali publiczność w literacko-muzyczną podróż po życiu i twórczości jednej z najbardziej znanych polskich poetek piosenki; osoby, która jak czytamy na okładce wspomnianej książki „miała tyle talentów, że można było nimi obdzielić tuzin innych osób, a każda z nich miałaby zapewnione liczne nagrody i piękne życie.”
W trakcie wieczoru w bibliotece, Piotr Derlatka niezwykle barwnie i bez żadnych tajemnic opowiedział o życiowych rolach Osieckiej. Było więc o wymagającym ojcu, „bardzo niedobrym czasie” studiów, początkach twórczości w STS-ach, wielkich miłościach i szybkich rozstaniach, trudnym macierzyństwie i ostatnich latach życia spędzonych w Teatrze Atelier w Sopocie.
Badaczowi Osieckiej na scenie towarzyszył znany już raciborskiej publiczności Kuba Blokesz, który zaprezentował popularne kompozycje Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego m.in. „A jeśli…”, „Uciekaj moje serce”, „Kiedyś byłem stary” czy „Nie lubię niedziel”. Na koniec publiczność wysłuchała jeszcze piosenek z najnowszej płyty Blokesza - „Morawska brama”, której premiera odbędzie się jesienią br.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: MiPBP w Raciborzu