Industriada w Rybniku. Na kopalni Ignacy i w Hucie Silesia [ZAPOWIEDŹ]
10 czerwca Rybnik pokaże swój industrialny potencjał.
W programie wydarzenia m.in. plenerowa wystawa fotograficzna „Magiczna Silesia”, gra terenowa, spotkania z pracownikami Huty „Silesia”, warsztaty animacyjno-artystyczne (m.in. emaliernia, wzorcownia), widowisko przenoszące w świat zgiełku hali fabrycznej, opowieści i zajęcia warsztatowe – wszystko będzie pewnego rodzaju podróżą w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin.
W ramach Święta Zabytków Techniki planowane jest także otwarcie „Magicznej Silesii” – zlokalizowanego przy ul. Przemysłowej 17 miejsca, które przywróci pamięć o dorobku Huty Silesia, najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika.
– Będzie to miejsce łączące 250-letnie dziedzictwo Huty Silesia z teraźniejszością, miejsce, które ocali od zapomnienia artefakty związane z działalnością huty, ale też – na bazie historycznego potencjału – wygeneruje energię społeczną współczesnych rybniczan – podkreśla gospodarz miasta, doceniając zaangażowanie inicjatora przedsięwzięcia – Instytutu Społecznego Silesia i mieszkańców dzielnicy, którzy chętnie udostępniają pamiątki i dzielą się wspomnieniami związanymi z Hutą Silesia.
– Ważna będzie tu rola edukacyjna. Dzisiaj wiele dzieci nie ma wiedzy o tym, czym była Huta „Silesia”, mimo że ich dziadkowie pracowali w tym zakładzie. Młodzi rybniczanie dowiedzą się, z czego możemy być dumni – zaznacza Jerzy Natkaniec, dyrektor dawnej Huty Silesia i współautor poświęconej historii zakładu książki.
Moc atrakcji przygotowano także na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, gdzie Industriada odbywa się już po raz 8. Ciekawy będzie z pewnością escape room czyli rodzaj gry z zdaniami do wykonania. Nie zabraknie tradycyjnego pomarańczowego korowodu ulicami Niewiadomia – niezwykłą paradę poprowadzi sprowadzony z Muzeum Narodowego ze Szreniawy lokomobil Cegielskiego. Ponadto w programie zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem, wystawa fotografii ukazujących wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące, prelekcje w temacie industrialnym, zabawa muzyczna z zespołem Szlagier Maszyna i spektakl laserowo-multimedialny. Wieża widokowa będzie co godzinę zamieniać się w maszynę parową – z okien wydobywać będzie się głos pracy maszyny, a kominem wentylacyjnym z dachu buchać będzie dym.
W Industriadę wpisuje się także organizowany przez rybnicką bibliotekę rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, którego trasa obejmuje Zabytkową Kopalnię Ignacy i osiedle na Paruszowcu-Piaskach.
SZCZEGÓŁOWY PLAN TUTAJ