Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborskie muzeum, czyli pomnik po dominikanach

- Liczne znalezione tu (w muzeum - red.) groby ze szczątkami ludzkimi, jak też sławna mumia egipska, skłaniają zwiedzających do zbawiennej refleksji nad przemijaniem i nad odpowiedzialnością za swój żywot przed historią i przed Bogiem - pisze ks. Jan Szywalski.

Raciborskie muzeum, czyli pomnik po dominikanach

– Co to za kościół?

– To nasze raciborskie muzeum.

Nietrudno jednak zgadnąć, że to był kiedyś kościół: jest wieża, są witrażowe okna z gotyckimi ostrołukami i jest prezbiterium na wschodniej stronie. Widać też, że budynek jest bardzo stary, pokryty kurzem historii. I rzeczywiście ma 700 lat.

Siostry dominikanki w Raciborzu

Mniej więcej od roku 1240 byli w naszym mieście ojcowie dominikanie, sprowadzeni tu przez księcia Mieszka Otyłego. Gdy prawie 50 lat później, w 1299 r., w Raciborzu obradowała kapituła ich polskiej prowincji, zjawił się rządzący wtedy Raciborzem książę Przemysław i oznajmił, że zamierza sprowadzić do miasta siostry dominikanki oraz złożył ślubowanie, że przekazuje dla tego konwentu pokaźny plac w obrębie miasta, jak również młyn na Nowym Mieście i wieś Ocice. Spektakularnie zdjął swoje nakrycie głowy i dał prowincjałowi zakonnemu jako symboliczny zastaw darowizny. Może przewidział, że w nowym klasztorze będzie kiedyś jego najmłodsza córka Eufemia? Nie miał jednak tego dożyć; umarł bowiem w 1306 r., zaś Eufemia złożyła śluby zakonne dopiero w 1313 r.

Sam dokument fundacyjny został sporządzony 9 kwietnia 1306 r., krótko przed śmiercią księcia, jako ostatnia jego wola a właściwie testament. W nim jeszcze pomnożył wcześniejsze darowizny.

Kronikarz Jan Długosz opisuje Przemysława jako bardzo religijnego i pobożnego człowieka, nic więc dziwnego, że z jego dworu wyszła świątobliwa Ofka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].