Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborskie muzeum, czyli pomnik po dominikanach

- Liczne znalezione tu (w muzeum - red.) groby ze szczątkami ludzkimi, jak też sławna mumia egipska, skłaniają zwiedzających do zbawiennej refleksji nad przemijaniem i nad odpowiedzialnością za swój żywot przed historią i przed Bogiem - pisze ks. Jan Szywalski.

Raciborskie muzeum, czyli pomnik po dominikanach

Przebudowa kościoła i klasztoru

Kościół po dominikankach chciano rozebrać. Znaleźli się jednak ludzie, którzy uchronili zabytkowy budynek od zagłady. Po przebudowie w 1926 r. otwarto w nim muzeum, którym jest do dziś. Sakralny charakter budynku jednak jest widoczny tak od zewnątrz, jak i we wnętrzu.

Klasztor sióstr po 1810 r. został również przebudowany i umieszczono w nim Królewskie Gimnazjum Ewangelickie. Od 1824 r. aż do dzisiejszego dnia uczą się w murach dawnego klasztoru młodzi ludzie.

Wbrew przysłowiu, że „kradzione nie tuczy”, królewskie gimnazjum ewangelickie zyskało wnet dobrą renomę. Wyszło z niego sporo wybitnych postaci. Paradoksem i pewną ironią jest to, że choć programowo uczelnia była pruska i ewangelicka, wydała sporo wybitnych polskich patriotów i katolickich duchownych. Tu kształcili się m.in. poeta Jan Kasprowicz (choć krótko), Emanuel Smołka – założyciel Klubu Narodowego Polaków, Józef Rostek – zasłużony lekarz, Arnold Mendelssohn–Bartholdy – muzyk, Adolf Kaschny – przedwojenny burmistrz Raciborza i więzień obozu koncentracyjnego, Herbert Hupka – śląski polityk. Zaś z duchownych wyszli stąd m. in. błogosławiony ks. Emil Szramek – męczennik z Dachau, ks. bp Józef Nathan – budowniczy zakładu w Branicach, ks. bp Ferdynand Piontek – bp pomocniczy we Wrocławiu, ks. bp Józef Gawlina – abp polowy Armii Andersa, ks. Carl Ulitzka – proboszcz na Starej Wsi i polityk, ks. Antoni Korczok – męczennik z Dachau. To tylko niektórzy z przedwojennych absolwentów tej szkoły.

Raciborskie muzeum

Na przykładzie przekształcenia dawnej świątyni w muzeum widać, że budynek przestaje być kościołem, gdy nie zbiera się w nim żywy Kościół, czyli gdy nie gromadzą się w nim chrześcijanie na modlitwę. Muzeum nie jest dziś kościołem, choć widać, że nim było.

W sali na piętrze oglądać można fresk tzw. adoracji Eufemii, zaś na dole w dawnym prezbiterium obraz Zesłania Ducha Świętego. Zaś liczne znalezione tu groby ze szczątkami ludzkimi, jak też sławna mumia egipska, skłaniają zwiedzających do zbawiennej refleksji nad przemijaniem i nad odpowiedzialnością za swój żywot przed historią i przed Bogiem.

fot. Muzeum w Raciborzu/Nowiny.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].