Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

Rotmistrz Witold Pilecki - jedna z najwybitniejszych postaci Polski konspiracyjnej, człowiek nazwany ,,sumieniem walczącej przeciw hitlerowcom Europy”, zaliczany do 6 najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej.

Obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

Córka, Zofia Pilecka – Optułowicz, kiedy odwiedziła Zespół Szkół Technicznych, mówiła o nim:

Mój ojciec był: rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem AK, więźniem i współorganizatorem ruchu oporu w Auschwitz- Birkenau, skazanym na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Został zamordowany w 1948 r., a w 1990 r. wyrok anulowano. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane też Raportami Pileckiego - tak widzą go historycy. Był też zwykłym człowiekiem - należał do harcerstwa, założył własną drużynę, studiował na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego, był  nadzwyczajnym słuchaczem Wydziału Sztuk Pięknych. Do dnia dzisiejszego w kościele parafialnym w Krupie wiszą dwa obrazy autorstwa mojego ojca.

Był też społecznikiem i gospodarzem. Zakładał kółka rolnicze, straż pożarną, był organizatorem przysposobienia wojskowego. Chciał w ten sposób odnowić ducha narodu polskiego. Przecież wychowany był na Mickiewiczu i ,,Trylogii” H. Sienkiewicza. Ją znał prawie na pamięć. Ale przede wszystkim był ojcem!

 

I takim właśnie człowiekiem był i jest, bo wszyscy nosimy go w pamięci,  patron naszej szkoły, rotmistrz Witold Pilecki.

Co roku w maju i czerwcu wspominamy tę postać podczas akademii z okazji Dnia Patrona oraz innych przedsięwzięć mających na celu upamiętnić postać wielkiego Polaka.

W tym roku w środę 31 maja odbyła się uroczysta akademia poświęcona postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej honorowymi gośćmi byli, jak co roku, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Robert Grzybek ps. Wanda i Władysław Szymura. Organizatorzy przygotowali wystawę poświęconą osobie W. Pileckiego, na której znalazły się zdjęcia prezentujące różne okresy jego życia i działalności, ponadto przygotowano pokaz broni z XX wieku. Całość uświetniły występy uczniów naszej szkoły. O oprawę artystyczną zadbali: Jakub Folwarczny, Julia Gawlik, Zosia Podsiadło i Karolina Moskwa (kl. I LO), Wiktoria Pluta i Marta Maroszek (kl. II B), Mikołaj Bzdek (kl. IIIB) i Hanna Kopiec (kl. IIB). Prowadzili oni dialog na temat postaci W. Pileckiego, przeplatając wypowiedzi pięknymi patriotycznymi pieśniami. Nie obyło się bez łez... Zebrani mieli okazję wysłuchać kilku wzruszających utworów, wśród których znalazły się:  Przybyli ułani pod okienko, Rozkwitały pąki białych róż, O mój rozmarynie rozwijaj się oraz piosenka z filmu ,,Miasto 44”. Pieśni te wprowadziły zebranych w klimat tamtych dni.  Na zakończenie balladę o Rotmistrzu Pileckim zaśpiewali tegoroczni absolwenci z klasy IV R (Paweł Długosz, Jakub Byrski, Michał Mucha i Piotr Janicki), zwieńczeniem części artystycznej była zaś dramatyczna scena przesłuchania Witolda Pileckiego przez agentów NKWD, którą  zainscenizowali uczniowie i  nauczyciel - katecheta Paweł Kontny

Na zakończenie goście honorowi, Dyrekcja ZST i Samorząd Uczniowski udali się pod tablicę pamiątkową poświęconą Rotmistrzowi, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W tym miejscu też od rana wartę honorową pełnili uczniowie ZST.

W ramach Dnia Patrona odbyły się też trzy konkursy:

 

- konkurs multimedialny dotyczący biografii Witolda Pileckiego.

 

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

 

  1. Kamil Reichel IR
  2. Patryk Duda 2C
  3. Remigiusz Skubik IR

 

- konkurs wiedzy poświęcony Rotmistrzowi Pileckiemu.

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

 

  1. Kamil Niziołek 3B
  2. Sebastian Kiermaszek 2E
  3. Dawid Białek 1R

 

- konkurs plastyczny, z którego prace zostały wystawione podczas akademii:

 

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

 

  1. Natalia Goik 2C
  2. Arkadiusz Glenc 2A
  3. Karolina Pisaniec 2Z

 

Organizatorami Obchodów Święta Patrona w ZST byli:

Irena Benisz

Marcin Paprotny

Tomasz Wardenga

Ewelina Seget

Grzegorz Szmatloch

Krzysztof Witosz

 

Kolejny etap obchodów Dnia Patrona przeniósł nas dnia 12.06.2017 r. do XV Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza W. Pileckiego w Katowicach, w którym odbył się V Ogólnopolski Zjazd Szkół noszących imię rotmistrza. ZST reprezentowali: Agnieszka Salamon (kl. IIc,) i Paweł Górecki (kl. IIIa) oraz ich opiekunowie: Tomasz Wardenga i Irena Benisz.

Do organizatorów i uczestników zjazdu słowa pozdrowienia skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W liście napisał on m.in.: Wierzę, że to osobiste świadectwo rotmistrza Pileckiego będzie coraz mocniej docierać i przemawiać do serc młodych Polaków. Macie w nim bowiem, Drodzy Młodzi Przyjaciele, wspaniały przykład tego, co znaczy być człowiekiem pełnym: o bardzo silnym charakterze i zarazem ciepłym dla innych, o niewzruszonych zasadach i głębokiej wrażliwości.

Niechaj ten ruch  pilecczykowski, który buduje, przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o Rotmistrzu w Waszym pokoleniu. I że wielu z was będzie śmiało iść drogą ideałów, która wskazuje ta piękna postać. Tego życzę Wam, Uczniom, a także Nauczycielom i Rodzicom.”

Przy okazji tego spotkania zebrani mieli sposobność poznać osobiście rodzinę rtm. W. Pileckiego, w osobach: wnuczki Doroty Optułowicz oraz jego prawnuka Krzysztofa Kosiora. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Katowicach, podczas której modlono się za polskich bohaterów, żołnierzy niezłomnych zamordowanych w latach 1945-1956, których miejsce pochówku dla historyków ciągle pozostaje tajemnicą. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa prof. Szwagrzyka, wiceprezesa IPN i szefa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, mówił on: Dotąd na Łączce znaleźliśmy 200 osób, z czego 60 zostało zidentyfikowanych. Brakuje nam ciągle ok.100 ludzi, w tym tak ważnych dla naszej historii, i dla nas wszystkich, Polaków, postaci jak gen. Fieldorf ,,Nil”, rtm. Pilecki czy płk. Łukasz Ciepliński.

 

Kolejnymi punktami programu były uroczysty koncert w Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem rtm. W. Pileckiego na osiedlu Witosa.

      Ciekawym punktem programu był też udział w debacie, której myślą przewodnią był temat: „Jak być nowoczesnym patriotą?”.

Spotkanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia i życzenia - spotkania na kolejnym zjeździe za rok - tym razem w Grudziądzu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rh (89.71. * .121) 22.06.2017 12:42

Córka Zofia, główne zasługi dla kraju: córka znanego, który zginął. Proszę przestańmy przenosić zasługi rodziców na dzieci. Zwykłemu lekarzowi z tamtych czasów zawdzięczamy więcej niż Pileckiej. Tymczasem Polscy nacjofaszopatryjoci i ona sama robi z siebie celebrytkę.