Nauczyciele przedmiotów zawodowych z Raciborza na szkoleniu w Portugalii
W szkoleniu wzięli udział nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Szlifowali wiedzę i umiejętności w branżach budowlanej, chemicznej, gastronomicznej oraz hotelarskiej.
Escola Profissional de Salvaterra de Magos i Restaurante Clube de Jornalistas – nauczyciele branży gastronomicznej
W szkole uczniowie noszą jednolity strój, w tym obuwie. Posiadają bardzo dobrze wyposażoną kuchnię oraz salę konsumpcyjną. Codziennie przygotowują posiłki pod okiem nauczyciela według wcześniej opracowanego jadłospisu np. krewetki lizbońskie, które są przez nich podawane i sprzedawane. Żeby zaliczyć przedmiot muszą mieć 90% obecności na zajęciach.
Restaurante Clube de Jornalistas – to klimatyczne miejsce z tradycją będące oazą dla dziennikarzy za czasów dyktatury. Na ich spotkania przygotowywano posiłki, które podawane są w tym miejscu do dzisiaj. Nasze nauczycielki pracowały z krewetkami, kalmarami, przygotowywały sosy: zredukowany z czerwonego wina z cukrem oraz z buraków i jabłek w towarzystwie nepalskich i brazylijskich kucharzy. Uczestniczyły również w przygotowywaniu mięsa wołowego metodą sous vide.
Escola Profissional Gustave Eiffel i Gavinho Architecture and Interiors – nauczyciele branży budowlanej
Szkoła co roku promuje wszystkie swoje kierunki, ponieważ posiada wydział komunikacji i promocji. Program dla zawodu to 3500 godzin, z czego połowa to kształcenie praktyczne. Młodzież uczy się projektowania 2D i 3D w programie AutoCAD, wykonuje makiety oraz wykorzystuje na zajęciach mapy Google. Uczniowie po szkole od razu dostają pracę.
W rodzinnej firmie projektowej GAVINHO nauczycielki przyglądały się pracom wykończeniowym biura obsługi klienta. Główne elementy to płyta g-k na profilach stalowych w kształcie łuku na ścianach oraz koła na suficie.
Na szczycie Museu Calouste Gulbenkian pojawiła się możliwość podpatrzenia sposobów aranżacji portugalskiego zielonego dachu i ścian. Z tarasu rozpościerał się widok na park oraz zielone dachy pozostałych obiektów. Na elewacjach zastosowano tylko beton z widocznym rysunkiem deskowania, szkło w oksydowanych mosiężnych ramach i granit na pionowych elementach budynku audytorium i muzeum.
Nauczycielki poznały portugalskie podejście do kompleksowego zagospodarowania terenów zieleni publicznej oraz prywatnych ogrodów.