Ruch Narodowy pyta o ceny węgla. Jak to będzie po 1 września?
Ruch Narodowy alarmuje, że mieszkańcy naszego województwa niepokoją się brakiem dokładnych informacji o tym, jak będzie wdrażana w życie uchwała antysmogowa. Nie wiedzą też, co z cenami węgla. - Czy ceny węgla po wprowadzeniu zakazu spalania tańszych paliw będą na tym samym poziomie co teraz, czy istnieje groźba spekulowaniem ceną? - pytają działacze Ruchu Narodowego.
Działacze Ruchu Narodowego w Rybniku, Rydułtowach, Pszowie oraz innych miastach wojewódzkich poinformowali, że zgłosiły się osoby, które są zaniepokojone brakiem dokładnych informacji jak będzie wdrażana w życie uchwała antysmogowa w województwie śląskim.
Przypomnijmy, że sejmik województwa śląskiego przyjął uchwałę na początku kwietnia. Z zapisów uchwały wynika m.in. że od września będzie obowiązywał zakaz palenia mułem, węglem brunatnym i flotokoncentratem.
- Jednak wiele gospodarstw jeszcze w swych domowych kotłowaniach ma zapasy tych tanich paliw, które pozostały po przednim sezonie grzewczym. Co prawda gospodarstwa posiadają dokumenty zakupu tych paliw (z datą zakupu przed przyjęciem uchwały lub z datą przed wejściem w życie zakazu), jednak nie wiedzą czy starczy to w razie kontroli, które mogą zacząć się od września - tłumaczy Jacek Lanuszny z Ruchu Narodowego na Śląsku. - Zdajemy sobie sprawę, że samorządy miejskie i gminne także muszą wydać odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie. Dla Ruchu Narodowego walka ze smogiem jest ważna - mimo, że smogu obecnie jest mniej niż kilka lub kilkanaście lat temu - ale musi być to polityka racjonalna, nie godząca ekonomicznie w mieszkańców województwa śląskiego - dodaje.
Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki sporządził więc listę pytań w sprawie uchwały antysmogowej. Skierował je w formie inferpelacji m.in. do ministra energii i ministra środowiska zapytania dotyczące uchwa. Pyta w niej o to, czy ceny węgla po wprowadzeniu zakazu spalania tańszych paliw będą na tym samym poziomie co teraz czy istnieje groźba spekulowaniem ceną węgla.
Treść interpelacji posła Roberta Winnickiego w sprawie wdrażania w życie uchwał antysmogowych w województwach śląskim i małopolskim:
W tym roku już dwa sejmiki wojewódzkie przyjęły uchwały antysmogowe – małopolski w styczniu i śląski w kwietniu. Celem obydwu uchwał jest jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza smogiem. Szczególnie w okresie zimowym, który też jest okresem grzewczym w gospodarstwach domowych.
Zapisy przegłosowanych uchwał przez sejmiki wojewódzkie w Krakowie i Katowicach zakazują m.in. spalenia mułu, wilgotnego drewna, flotokoncentratów oraz węgla brunatnego w gospodarstwach domowych. Uchwały mają wejść w życie od września 2017 r.
Do mojego biura poselskiego w Katowicach zgłosiły się już osoby, które nie potrafią się dowiedzieć szczegółów w swoich gminach jak od strony praktycznej ma wyglądać wdrażanie uchwały antysmogowej w życie. Problem dotyczy głównie paliw których spalanie ma być zabronione, a które jeszcze zalegają w wielu domowych kotłowaniach.
W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy gospodarstwa domowe posiadające jeszcze w swych kotłowaniach muł, węgiel brunatny lub flotokoncentrat (po poprzedniej zimie) będą mogły go spalić w trakcie obowiązywania uchwały antysmogowej? Jeżeli nie – to w jaki sposób mają zutylizować paliwo, które będzie już zakazane?
2. Jak będzie wyglądać status handlowy mułu, węgla brunatnego i flotokoncentratów od momentu wejścia w życie uchwał antysmogowych? Czy prywatne składy z opałem będzie obowiązywać prawny zakaz handlowania tymi paliwami?
3. W jaki sposób mają być wykorzystane zakazane paliwa typu muł, flotokoncentrat czy węgiel brunatny? Czy będzie możliwość, aby były one stosowane do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach?
4. Jak będzie wyglądała kontrola domowych kotłowni? Będzie to w kompetencjach straży miejskich lub gminnych? Czy będą w ramach gmin i miast wydzielone osobne komórki do kontroli domowych kotłowni?
5. Czy ceny węgla będą na tym poziomie co obecnie? Czy istnieje groźba spekulacji cenami węgla po tym jak będzie obowiązywać zakaz palenia tańszymi paliwami?
6. Na jakim etapie są działania legislacyjne rządu mające na celu ograniczenie smogu w powietrzu?
Z poważaniem, Poseł Robert Winnicki
1.Jezeli wykażą dowód zakupu przed 1wrzesnia to mogą nim palić,utylizacja tylko we własnym zakresie bo dali się zrobić w konia pośrednikom,którzy wiedzieli ze po 1wrzesnia tego nie sprzedadzą.
2.Bedzie zakaz palenia tym świństwem,handlu raczej nie,tutaj znowu popis dla szukających jeleni
3.Tak będzie wykorzystywany do spalania w urządzeniach wyposażonych w odpowiednie filtry(bo to ODPAD poprodukcyjny)
4.Wszystkie służby powinny być upoważnione do takich kontroli
5.Ceny węgla mogą i powinny wzrosnąć aby inne bardziej ekologiczne źródła ciepła stały się bardziej opłacalne.
6.Tego nie wiem jeszcze