Smród zatruwa życie raciborzanom. Bywają dni, gdy odór czuć aż pod Auchan...
Śmierdzący problem w Raciborzu. Bywa, że nieznośny fetor czuć nawet pod Auchan. Mieszkańcy Dębicza mówią, że problem pojawił się wraz z uruchomieniem przez Empol instalacji przetwarzania odpadów przy ulicy Rybnickiej. Interwencje Straży Miejskiej nie przyniosły rezultatu. Sprawą zajęli się urzędnicy, interweniował również prezydent... A na Dębiczu jak śmierdziało, tak śmierdzi, choć z przerwami.
Zimowe próby odorowe
Pan Adam Witecki podejrzewa, że źródłem odoru mogą być bioreaktory Empolu, w których przechowuje się odpady ulegające biodegradacji. Wnioski te wysnuł na podstawie korespondencji z urzędem. Czynnościom załadowczo-rozładunkowym w bioreaktorach towarzyszy wydzielanie się odoru. Powinien on być neutralizowany poprzez użycie tzw. środków OWS. To odpowiednie dobrane i wyselekcjonowane gatunki oraz szczepy mikroorganizmów, które oprócz wspomagania przetwarzania odpadów, zmniejszają do minimum uciążliwość odorową związaną z przetwarzaniem odpadów.
Urzędnicy już wcześniej wystąpili do Empolu o informacje w tej kwestii. Odpowiedź była jednoznaczna – środki OWS są stosowane w procesie przetwarzania odpadów w instalacji przy ul. Rybnickiej 125. Próby, również odorowe, zakończono w lutym tego roku.
Czy zastosowanie w procesie przetwarzania odpadów większej ilości środków OWS mogłoby wykluczyć powstawanie nieprzyjemnych zapachów? – to jedno z serii pytań, które skierowaliśmy do Empolu za pośrednictwem agencji PR. – Preparaty stosowane są zgodnie z zaleceniem producenta, który wcześniej przeprowadził analizę odpadów z raciborskiej instalacji – czytamy w odpowiedzi.
Nie pracują w niedziele
Z informacji przekazanych nam przez mieszkańców wynika, że problem smrodu na Dębiczu odnotowano w ostatnim czasie m.in. 9 czerwca, 11 czerwca, 17 czerwca, 25 czerwca, 4 lipca, 16 lipca oraz 20 lipca – przeważnie w godzinach wieczornych (około godz. 21.00) oraz nocnych (godz. 3.00 – 4.00).
Tymczasem Empol wskazuje, że instalacja przetwarzania odpadów pracuje w dni robocze – od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 – 22.00. – W soboty i niedziele (jak sugerują, niektóre z wymienionych dat) instalacja nie prowadzi działalności – utrzymuje Empol.
Te wyjaśnienia nie przekonują okolicznych mieszkańców. – Oszczędzają na tych środkach OWS otwierając bramy do bioreaktorów i wypuszczając ten smród na zewnątrz. Wieje albo nam, albo na Centrę. Nie ma zmiłuj się, coś z tym trzeba zrobić – mówi Ilona Witecka.