Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lasek Krześnioki skrywa tajemnicę nieznanej mogiły

Dzieje wojny wyznaczają dramaty żołnierzy, którzy w czasie krwawych walk o każdą piędź ziemi przelewali swą krew. Gdy ginęli, często chowano ich w zbiorowych, nierzadko anonimowych, mogiłach, nie dając nadziei na poznanie losów zaginionych bliskim oczekującym na ich powrót do domu.

Grobem nieznanego żołnierza opiekowało się wielu mieszkańców. Pani Helena Sładek była dzieckiem, gdy wspólnie z mamą Anną chodziły tam, oporządzały mogiłę, stroiły i zapalały świeczkę. Potem odwiedzały to miejsce jej dzieci, a dziś wnuki.

W pobliże Krześnioków przeprowadziła się wraz z rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa w 1955 r. W lasku spędzali czas na zabawach, a więc i często zaglądali na grób. – W tamtych czasach nie wyjeżdżało się ani na wakacje, ani na kolonie, na które nie było nas stać. Chodziliśmy więc do lasu, bawiliśmy się przy pobliskiej lipie, na której ojciec zrobił nam huśtawkę. Przy okazji robiliśmy porządek na grobie – opowiada.

Na Wszystkich Świętych mogiła zawsze była przystrojona. Wraz z innymi mieszkańcami Pogrzebienia palono świeczki. Dla pani Anny był to rodzaj zobowiązania, ponieważ jej brat był czołgistą i zginął od miny. – Mama nie wiedziała gdzie został pochowany, dlatego zaopiekowała się grobem nieznanego żołnierza – opowiada pani Helena. Przypomina też sobie, że mówiła jej, że pochowano tam kilku żołnierzy, może dwóch, a nawet trzech. Co więcej jej mama widziała tych żołnierzy. Jednak są dziś i tacy mieszkańcy, którzy sądzą, że grób jest pusty.

Z biegiem lat coraz trudniej dociec prawdy. Pewnie coś więcej można byłoby dowiedzieć się odnajdując nieśmiertelniki. Metalowe blaszki pozwoliłyby zidentyfikować żołnierzy, a przede wszystkim potwierdzić, że lasek jest faktycznie miejscem ich wiecznego spoczynku. Nasuwa się jednak pytanie, co stało się z nieśmiertelnikami, bo jeśli faktem jest, że zawieszone w pobliżu grobu – zaginęły, już nigdy nie dowiemy się niczego o dokonanych tam pochówkach. Nigdy też nie zostanie przywrócona nadzieja na odnalezienie żołnierzy, których bliscy mogliby w końcu, po latach, poznać tajemnicę ich śmierci.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].