Zmiany w programie „Rodzina 500 +”
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.
Główne zasady programu pozostają takie jak dotychczas. Wprowadzone zmiany mają m.in. zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Chodzi o to, by nie dochodziło do przypadków rozwiązywania stosunku pracy, a następnie jego nawiązywania z tym samym pracodawcą, ale na innych warunkach, po których należałoby się świadczenie 500 zł. W ustawie zapisano, że jeśli takie działanie nastąpiłoby, to w ciągu następnych trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r. W wyniku zmiany ustawy wyeliminowane mają też zostać przypadki deklarowania przez rodziców niezgodnego ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka. W zmianie ustawy zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica (chyba, że rodzice ten nie żyje). Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, nowelizacja programu przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia tego warunku, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia wyjaśnień.
(art)
Nie zapomnij złożyć wniosku!
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu „Rodzina 500+”. Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października.
Osoby, które miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego, składając wniosek od kwietnia 2016 r., mają to prawo ustalone do końca września tego roku. Aby otrzymywać świadczenie w kolejnych miesiącach, muszą teraz złożyć nowy wniosek. Należy go złożyć tak jak w roku ubiegłym, czyli najczęściej w ośrodkach pomocy społecznej. Wniosek można złożyć również w drodze elektronicznej. Taki e–wniosek można złożyć np. za pomocą portalu ministerstwa – Empatia, ale też poprzez bankowość elektroniczną, która to sposób cieszył się dużym zainteresowaniem. Inna rzecz, że wnioski składane drogą elektroniczną często należało i tak uzupełniać, stawiając się do ośrodka pomocy społecznej.
(art)
No platfusy waszo ukochano partia pluła na 500+ i że to się zawali i że za mało kasy... A teraz piszom że 500+ trza zostawić ale dać wszystkim dzieciom. Ale jaja.. Musicie se jakoś bojka wymyślić jak to wytłumaczyć...
Nie sklerotyk tylko mama dajaca rady bez pincet majaca wspaniale dzieci nie malych sponsorow utrzymujacych rodzicow:).
@~Iii odezwał sie stary sklerotyk !!
Teraz do kazdego 500 bedzie dodawana niania bo ktos musiw wychowac te pinsetki jak rodzice se nie radza.A to niestety widac chocby na mszy w kosciele pinsetki lataja zra I przeszkadzaja innym modlacym sie.