Rafako chce budować nowoczesną energetykę w Afryce
Przedstawiciele raciborskiej firmy wzięli udział w międzynarodowych targach Power-Gen Africka. To międzynarodowe wydarzenie targowo-konferencyjne poświęcone branży energetycznej, które co roku gości najważniejszych członków sektora energetycznego z całego świata. Wydarzenie odbyło się w stolicy RPA, Johannesburgu. Były to trzecie targi raciborskiej Spółki w ramach cyklu Power-Gen, w tym roku.
Power-Gen Africa to międzynarodowe wydarzenie targowo-konferencyjne poświęcone branży energetycznej. Tegoroczną edycję, która odbyła się w dniach 18-20 lipca odwiedziło 2800 gości z 62 krajów, w tym 83% z samej Afryki. Swoje stoiska zaprezentowało 75 wystawców z 32 krajów. Ponad 70 lokalnych i międzynarodowych mediów relacjonowało wydarzenie.
Power-Gen Africa to trzecie w tym roku, międzynarodowe targi z cyklu Power-Gen (po Power-Gen Europe i Power-Gen India & Central Asia) w których uczestniczyło RAFAKO S.A. Podobnie jak poprzednie, również te składały się z części wystawienniczej i konferencyjnej, gdzie prezentowano referaty oraz omawiano zagadnienia i problemy związane z szeroko pojętą branżą energetyczną. Raciborska Spółka, na Power-Gen Africa występowała na wspólnym stanowisku z Energoprojekt Katowice.
Targi otworzyła Minister ds. Sektora Przedsiębiorstw Publicznych, Lynne Brown z Ministerstwa Przedsiębiorstw Państwowych, która zauważyla, że na zdjęciach satelitarnych Europa, Ameryka Północna i inne bogate regiony są rozświetlone jak choinka świąteczna, podczas gdy Afryka pozostaje pogrążona w ciemnościach. - Minister Brown wezwała do wysiłków na rzecz zbudowania nowoczesnej energetyki w Afryce. Tak by nasze wnuki zobaczyły na zdjęciach satelitarnych Afrykę wyłaniającą się z ciemności, zelektryfikowaną i zindustrializowaną, z infrastrukturą i umiejętnościami - powiedział obecny na targach Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., który dodał, że w sesji otwierającej wydarzenie udział wzięło 520 uczestników, a część słuchaczy nie miała już miejsc siedzących.
Wystepujacy po pani Minister, Zethembe Koza, pełniący obowiązki prezesa firmy ESKOM, posiadającej w RPA 29 elektrowni o mocy 44GW, wyjaśnił, że ESKOM jest gotów na współpracę z resztą Afryki, której 60% mieszkańców nie ma dostępu do prądu.