Rafako chce budować nowoczesną energetykę w Afryce
Przedstawiciele raciborskiej firmy wzięli udział w międzynarodowych targach Power-Gen Africka. To międzynarodowe wydarzenie targowo-konferencyjne poświęcone branży energetycznej, które co roku gości najważniejszych członków sektora energetycznego z całego świata. Wydarzenie odbyło się w stolicy RPA, Johannesburgu. Były to trzecie targi raciborskiej Spółki w ramach cyklu Power-Gen, w tym roku.
W dalszej części pierwszego dnia konferencji, Krzysztof Janeczek główny projektant w Biurze Projektowym RAFAKO S.A. wygłosił referat na temat Bloku 910 MW Jaworzno. Sesja, w której uczestniczył cieszyła się powodzeniem, co świadczy o tym, że Afryka, a zwłaszcza RPA wciąż jest najbardziej zainteresowana kwestią energetyki opartej o paliwa kopalne. - Referat dotyczył realizacji projektu 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Dokładniej rzecz ujmując przedstawiłem na jakim obecnie etapie realizacji jesteśmy, jeżeli chodzi o montaż całego bloku. Zaprezentowałem charakterystykę inwestycji oraz poszczególne fazy związane z rozpoczęciem prac budowlanych (wykopy, palowanie oraz prace fundamentowe, montaż kotła, montaż konstrukcji stalowej, montaż części ciśnieniowej, montaż kanałów spalin i przewodów powietrza). Wspomniałem m.in. o postępie montażu poszczególnych budynków (kotłowni i budynku maszynowni), IOS oraz samej chłodni kominowej. Na koniec wyjaśniłem jakie wyzwania czekają na nas w dalszej fazie realizacji projektu - powiedział Krzysztof Janeczek, główny projektant w Biurze Projektowym RAFAKO S.A. - Rynek afrykański jest rynkiem trudnym. Wiemy na pewno, że w związku z taką, a nie inną sytuacją w Afryce (przerwy w dostawach prądu) zapotrzebowanie na moc jest, co dla RAFAKO S.A. stanowi istotną wiadomość. Ponadto, kiełkować na tamtejszym rynku zaczyna zainteresowanie instalacjami ochrony środowiska, oraz świadomość spełniania wymogów z tym związanych, co nie ukrywam jest dla nas bardzo dobrą informacją – dodał K. Janeczek.
Wizyty na stoisku RAFAKO S.A. dotyczyły również bloków komunalnych (elektrownie i elektrociepłownie zarządzane przez miasta). - Wiele z nich nie pracuje, część jest wręcz w ruinie. Obecnie trwają prace studialne i analizy mające doprowadzić do odtworzenia tych mocy. Jak się jednak okazuje, miasta nie są tym szczególnie zainteresowane, twierdząc, że produkcja energii to nie jest ich zadanie - mówił Piotr Karaś z RAFAKO S.A. - Pomimo tego firmy wykonawcze analizują bez przerwy potencjalne inwestycje w tym sektorze i zapraszają do współpracy także RAFAKO S.A. Należy być jednak bardzo ostrożnym w kwestii pojawiających się propozycji współpracy przy budowie bądź odbudowie tych bloków. Jak pokazuje doświadczenie, projekty te w wielu przypadkach wymagają znalezienia finansowania, trzeba więc szukać innych, czasem niezwykle zawiłych rozwiązań biznesowych. Natomiast w sytuacji, gdy planowe wyłączenia prądu na kilka godzin dziennie, są normą w tym kraju, w końcu musi dojść do odbudowy podstawowych mocy. W związku z tym, firmy z całego świata, w tym RAFAKO S.A., uczestnicząc w tym ważnym wydarzeniu, trzymają rękę na pulsie - podsumował na koniec Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A.
źródło: Rafako