Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Początki szkoły w Łęgu

Budynek szkoły w Łęgu miał niegdyś dach. Widać go na załączonym zdjęciu, które zdobyliśmy dzięki Leonowi Wolnikowi, lokalnemu historykowi. Na podstawie jego zapisków, opartych z kolei m.in. na przekazie ks. Augustyna Weltzla, przywołujemy historię szkolnictwa w Łęgu.

Początki szkoły w Łęgu
Leon Wolnik prezentuje własnoręczny i aktualny obraz budynku po szkole w Łęgu. Na zdjęciu obok szkoła w latach 70-tych XX wieku. Wówczas pojawiła się potrzeba remontu konstrukcji dachu budynku. Gromadzka Rada Narodowa zdecydowała, że taniej będzie rozebrać stary dach i zastąpić go płaskim z żelbetonu. Wpisywało się to w ówczesną politykę władz komunistycznych, które stawiania stromych dachów z drewnianymi więźbami zabraniały nawet prywatnym osobom.

W roku szkolnym 1910/11 po naukę stawiła się grupa 119 dzieci. Wiosną rozpoczęto montaż piorunochronu, lecz zanim się zakończył w szkołę uderzyła błyskawica. Na szczęście obyło się bez większych szkód. W tym okresie kierownikiem placówki został jej dotychczasowy nauczyciel Hermann Teich, urodzony w Munsterbergu (obecnie Ziembice, woj. dolnośląskie). – Ponieważ mówił on tylko po niemiecku, a dotychczasowi nauczyciele byli dwujęzyczni, miejscowa ludność odnosiła się doń przez pierwsze miesiące z rezerwą. Szczególnie dotyczyło to ks. Antona Bugli. Sam Teich mówił, że będzie zabiegał o zdobycie powszechnego zaufania poprzez ciężką pracę – stoi w relacjach ks. Weltzla. Z tamtego okresu zachowała się recenzja ówczesnej młodzieży – absolwentów szkoły.

– Niedziele i święta spędzane są najczęściej w jakiejś stajni lub szopie przy grze w karty, paleniu papierosów i pijaństwie – brzmi nagana. Aby poprawić tę sytuację Kierownik Teich poprosił o dodatkowe pieniądze u starosty na uruchomienie świetlicy młodzieżowej. Oferowano tam później rozrywki typu gry, książki, naukę śpiewu czy majsterkowania.

W kolejnej dekadzie, na przełomie lat 1919/20, pojawił się dylemat nauczania w dwóch językach. Według przekazów, miejscowi nie chcieli wprowadzenia lekcji w jęz. polskim kosztem lekcji po niemiecku. Tłumaczono, że wystarczy używanie języka polskiego w domu i częściowo na lekcjach religii. Z tego okresu zachował się przekaz o tym, że już w czerwcu, z powodu niskiej frekwencji lekcje zostały odwołane. Gdy nadeszła zima sytuacja się powtórzyła, lecz z powodu braku opału. Sytuacja ta trwała aż do Wielkanocy.

To tyle informacji o szkole w Łęgu, dostępnych z historycznych źródeł. Obecnie w budynku mieści się przedszkole.

Marcin Wojnarowski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].