Tworkowska mniejszość stawia na młodość
Bardzo współczesny, świetnie zagospodarowany i zadbany obiekt, a także prężnie działająca nieprzerwanie od 1990 r. DFK – to pierwsze wrażenie, a jednocześnie wizytówka tworkowskiego koła mniejszości niemieckiej, które należy do najaktywniejszych nie tylko na Raciborszczyźnie.
Świętują jubileusze, stawiają tablice
W tym roku tworkowskie koło DFK z wielkim rozmachem uczciło pamięć proboszcza – ks. Augustyna Weltzla, przygotowując uroczystość poświęconą 200. rocznicy jego urodzin. Wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz nawiązujących do historii i tradycji Tworkowa, a organizowanych przez DFK jest dużo więcej. – Poprzedni zarząd postarał się o umieszczenie tablicy pamiątkowej poległych mieszkańców Tworkowa w II wojnie światowej. Uwieczniono na niej 220 nazwisk. Na cmentarzu znajduje się również masowa mogiła żołnierzy niemieckich poległych na terenie Tworkowa. Dysponując utworzoną przez poprzedni zarząd listą, koło DFK w 2012 r. ufundowało kolejną tablicę umieszczając na niej ponad 120 nazwisk.
Spotykający się każdego miesiąca zarząd DFK, w czwartym kwartale opracowuje program imprez na kolejny rok. Kalendarz otwiera noworoczne spotkanie członków DFK, w uroczystość św. Józefa zbierają się rzemieślnicy, a w długi weekend tradycyjnie ustawiany jest drzewiec majowy. W czwartek po drugiej niedzieli maja obchodzony jest Dzień Matki i Dzień Ojca, a w sierpniu, na koniec wakacji organizowany jest festyn familijny.
Koniec lata to również okres intensywnych przygotowań grupy tanecznej do Europeady. „Tworkauer Eiche” uczestniczył w kilku jej edycjach m.in. w Kielcach, gdzie tańczył przed kilkutysięczną publicznością. Członkowie DFK uroczyście obchodzą dzień św. Marcina oraz organizowane są mikołajki dla wszystkich grup: dziecięcych, tancerzy i chórzystek.
Przez taniec do przyjaźni
Tworkowska mniejszość niemiecka prowadzi też współpracę z zagranicą, głównie dzięki prężnej działalności zespołu „Tworkauer Eiche”. Grupa taneczna wypracowała osobiste kontakty z zaprzyjaźnionymi zespołami z Niemiec. – Bardzo często jeździmy do Iserlohn w powiecie Märkischer Kreis. Przed trzema laty byliśmy w austriackim Aschach, gdzie występowaliśmy z miejscowym zespołem folklorystycznym podczas rejsu Dunajem. Zawiązaliśmy współpracę z zespołem mniejszości niemieckiej „Rozmaryn” z Vecsés k. Budapesztu, a w sierpniu wyjeżdżamy do Rumunii – wylicza Brunon Chrzibek.
W 2019 r. mija kadencja obecnego zarządu, który dziś tworzą: Brunon Chrzibek, Bernadeta Klement, Barbara Kasza, Hubert Kasza, Gertruda Krzykała, Hubert Kwaśnica, Antoni Morawiec, Monika Pawlik i Henryk Pietrasz. Przewodniczący rozważa możliwość oddania swej funkcji komuś młodszemu. – Najwyższy czas aby działalnością w DFK znów zaczęła zajmować się młodzież, bo taka powinna być kolej rzeczy – przyznaje.
(ewa)
Ludzie
Były przewodniczący rady gminy Krzyżanowice