Wchodzi w życie uchwała antysmogowa. Radny sejmiku Bronisław Karasek nie wyklucza jej korekty
Z Bronisławem Karaskiem (na zdj.), radnym Sejmiku Województwa Śląskiego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczącym Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej rozmawiamy o uchwale antysmogowej, która zaczęła obowiązywać 1 września.
Wspomniał Pan o tym, że uchwała antysmogowa jest drastyczna. Pytanie czy nie nazbyt, chociażby w kwestii obowiązku montażu kotłów spełniających 5. klasę emisyjności. Pojawiają się głosy, że wystarczyłoby postawienie na kotły spełniające wymóg emisyjności 3. klasy, które są znacznie tańsze. Tym bardziej, że węgla który może być spalany w kotłach 5. klasy brakuje.
Głównie chodzi o to, że kotły klasy 3. czy 4. są również kotłami zasypowymi, w których można spalić wszystko. W piecach klasy 5. zasilanych z podajnika, czy w piecach klasy 5. na drewno, zagazowujących można spalać tylko dedykowane im paliwo. Z pieców na drewno będą mogli korzystać ludzie, którzy mają dostęp do własnego drewna, którzy mają prywatne lasy, takich w naszym województwie jest sporo, m.in. na Podbeskidziu. Oni nie będą musieli kupować węgla. Poza tym są kotły na pellet, który jest coraz bardziej popularny, a jest też tańszy od ekogroszku. Jeśli chodzi o piece niższych klas, to one mogą być zasilane zarówno z podajnika, ale też i ręcznie. I chodzi o to, że jeśli pozostawimy możliwość ręcznego załadunku, to może kogoś kusić do palenia np. odpadami czy śmieciami.
Czy nie obawia się Pan jednak, że teraz po wyeliminowaniu tanich opałów i przy drożejącym węglu ludzie mniej zamożni będą pakować do swoich kotłów rzeczywiście co popadnie, w tym właśnie śmieci? No i za co ci mniej zamożni mają kotły 5. klasy kupić, skoro uchwała nakłada na nich w przyszłości obowiązek montażu takiego kotła?
Obecnie mamy 700 tys. popularnych kopciuchów w województwie śląskim. Ludzie są zainteresowani ich wymianą. Jest wiele możliwości wsparcia finansowego dla osób. Do samego WFOŚiGW w tegorocznym, majowym naborze w sumie wpłynęło 4280 wniosków od osób indywidualnych. Warte podkreślenia jest to, że ponad 1400 z nich złożyli mieszkańcy powiatów wodzisławskiego, raciborskiego i rybnickiego. Kolejki przy ich składaniu były spore, sięgające nawet 100 metrów, ale dzięki uruchomieniu wielu stanowisk szybko je rozładowano. Dotacje z tego naboru były udzielane nie tylko do wymiany kotła, ale też do wykonania termomodernizacji domu czy wymiany okien. Sama wymiana kotła niewiele da. To musi być kompleksowe działanie.
Ponadto na wymianę pieców ludzie mają czas w zależności od tego jakim obecnie dysponują kotłem, nawet do 2028 r. To długi czas. Obecnie nowe kotły nie są tanie, ale wierzę, że rynek i konkurencja na nim doprowadzi do tego, że będą tańsze i jeszcze bardziej nowoczesne i bardziej efektywne.
Czy przewiduje Pan jednak, że w obliczu krytycznych uwag możliwe jest dokonanie pewnych zmian w zapisach uchwały antysmogowej?
Czas pokaże czy nie trzeba będzie zmodyfikować tej uchwały. Od czegoś trzeba było zacząć. Wszyscy jesteśmy otwarci na dyskusję i propozycje. Jest taka możliwość, nie mówimy jako radni sejmiku, że ta uchwała jest sztywna. Jesteśmy otwarci na głosy społeczeństwa, na pewno jednak nie pozwolimy na to, żeby można było spalać śmieci piecach, żebyśmy się wzajemnie zatruwali. Rozmawiał Artur Marcisz
norud się zatrzymał na średniowieczu i dalej by mułem palił jakby mógł wiec elektrowni atomowej nie ogarnia dlatego mu daruj i nie dyskutuj bo to bez sensu
Na pewno się mylisz @norud. W elektrowniach atomowych nie spala się węgla.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
zacofanyhanys a po czym to poznosz?
LUDZIE "BIEDNI" BĘDĄ PALIĆ ŚMIECI I WTEDY ZOBACZYMY WASZE CZYSTE POWIETRZE... A JAKIEŚ DRONY NAD KOMINAMI JA BYM TO ZNISZCZYŁ ZESTRZELIŁ Z WIATRÓWKI BO ZNAJDUJE SIĘ NAD MOIM DOMEM A NIE WIEM CO TO JEST
~Takaprawda (77.253. * .216) to jak już tak ....przyjmuję wytłumaczenie..... tylko jak możesz kochany zapodaj temperaturę Jak Piszesz tzw pirolizy ....... to chyba o kotły w elektrowniach atomowych chodziło ..mogę się mylić
Norud nie pomyliłem. Synteza to moje przejezyczenie fakt. W wysokiej temperaturze następuje piroliza wody czyli podział na wodór i tlen. Część wody oczywiście odparuje wszystko zależy od temperatury w kotle.
Tylko ty ośle palisz już tym świństwem i próbujesz innym wmówić jakie to fajne- to średniowiecze!
~Takaprawda (46.134. * .229) w przypadku wrzucenia mokrego flotu do pieca i spalanie jego, następuje też zjawisko "parowanie"
~Takaprawda (46.134. * .229) kolego pomyliłeś pojęcia chemiczne "synteza" i "analiza" synteza to łączę wodór z tlenem i powstaje woda a analiza to rozdzielam z wody wodór i tlen Czyli nie ma możliwości aby po wrzuceniu tak jak piszesz mokrego flotu do pieca nastąpiła synteza.
bogaty nigdy nie zrozumie biednego, najedzony nigdy nie zrozumie głodnego, piękny nigdy nie zrozumie brzydkiego ale !!!!!............................. ALE jak bogaty zostanie biednym zrozumie, jak najedzony będzie głodnym zrozumie, jak piękny zostanie brzydkim zrozumie, dopóki MAM jestem PANEM !!!!! ale los potrafi się odwrócić czego Nikomu nie życzę
brawo alojz,jestem tego samego zdania
Jakim to dziadem trzeba być, żeby nie mieć za co kupić dwie tony węgla.
@beg masz złe informacje. Para wodna powstaje podczas podgrzewania wody. Woda w wysokiej temperaturze rozpada się na wodór i tlen. Przeczytaj sobie co to jest piroliza.
Moim ulubionym zajęciem będzie,,jeździć po wsiach i zgłaszać tych którzy palą mułem itp. Nawet w nocy łatwo to rozpoznać.
Mamy XXIw a wy mieszacie muł czy flot z wodą?Puknijcie się mocno w czoło bo nawet na wsi są do przodu i nie palą tym odpadem
Laptop zakurzony, widać używany od święta......
ty karasek do 2030 r to nie dożyjesz a za rok do łopaty bo już cie nie wybiorą
Przy spalaniu mokrego flotu nie powstaje wodór tylko para wodna która odbiera masę ciepła zmniejszając kilka razy wartość opałową tego flotu a zmniejszając temp palenia zwiększa i to bardzo powstawanie szkodliwego dymu którego ilość jest dużo mniejsza niż przy paleniu węglem. Dlatego jest także zakaz palenia mokrym drewnem bo występuje to samo zjawisko. Palenie flotem jest nieoplacalne a bardzo zatruwa powietrze.
Tyś się powinien nazywać muł
@beg nie masz racji. Chemia się kłania. Flot musi być wilgotny bo wtedy o wiele lepiej się pali niż suchy. Powód jest prosty. W cząsteczce wody są dwa atomy tlenu. Masowo więcej niż w cząsteczce powietrza. Gdy taki wilgotny Flot wrzucisz do pieca to następuje częściowa synteza wody powstaje wodór i tlen a ten tlen wspomaga lepsze spalanie węgla. Każdy kto pali flotę polewa go nawet wodą jak jest za suchy bo suchy zmusi płomień.
Sam jesteś dziad i osioł a ustawę jak już to zaostrzyć !!! Nie chcemy mułów flotow i innego dziadostwa
W następnych wyborach was podliczymy dziady
Tylko że flot jest moczony człowieku a palenie mokrym paliwem powoduje że traci wielokrotnie na kaloryczności bo grom ciepła odbiera woda znajdująca się w tym odpadzie.Takie palenie nie ma żadnego sensu wychodzi drożej niż węglem. Nie robić zadnych korekt w Uchwale Antysmogowej chyba że zaostrzajacych .Te dziadki ktore niby nie mają pieniędzy mają grubą kasę odłożoną którą zazwyczaj po śmierci dziedziczy ktoś z rodziny lub banki.Lepiej z tego na piec przeznaczyć niż aby to leżało .
flot wcale nie ma gorszej kaloryczności to taki sam węgiel tyko drobny