Festiwal Folkloru PRZYGODA 2017. Obszerna fotorelacja [ZDJĘCIA]
Za nami tygodniowe spotkanie z folklorem.
To był czas wielu fantastycznych koncertów i niezapomnianych wzruszeń. Wszystko rozpoczęło się 23 sierpnia egzotycznym koncertem w Industrialnym Centrum Kultury, w którym uczestniczyły zespoły z Meksyku i Republiki Zielonego Przylądka. W kolejnych dniach doszły koncerty na rybnickim rynku odbywające się rano i po południu w wykonaniu festiwalowych gości wśród których były zespoły z Francji, Czech, Słowacji, Turcji, Serbii, Litwy, Mniejszości Czeczeńskiej oraz z Polski z Zespołem Tańca Ludowego „Przygoda na czele.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru to przedsięwzięcie odbywające się w Rybniku co pięć lat począwszy od 1997 roku. To bez wątpienia jedna z ważniejszych imprez tego typu w regionie mająca już swoją renomę. O randze i doniosłości przedsięwzięcia świadczy fakt objęcia festiwalu honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Rybnika. Dodatkowo festiwal zbiegł się w czasie z jubileuszem 45-lecia działalności Zespołu Tańca Ludowego „Przygoda”. Z tej okazji w ramach Koncertu Galowego zorganizowanego w Teatrze Ziemi Rybnickiej Zespół i dyrektor placówki Anita Geratowska otrzymali odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast szefową Kapeli Zofię Basztoń uhonorowano Złotą Odznaka Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Tego dnia licznie zgromadzona publiczność w tym zagraniczni goście mieli okazję podziwiać znakomity występ w wykonaniu rybnickich tancerzy. W ramach festiwalu zagraniczni artyści nie tylko koncertowali, ale także mieli okazję zwiedzić Rudy, Pszczynę czy Kraków. Delegacje poszczególnych zespołów uczestniczyły także w spotkaniu z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą.
Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Koncerty festiwalowe odbywały się nie tylko w Rybniku, ale także w miastach ościennych. Z ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności spotkała się parada w wykonaniu zespołów biorących udział w festiwalu. Także Koncert Galowy Festiwalu spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem publiczności, która oklaskiwała zarówno krajowe oraz zagraniczne formacje taneczne.
Organizatorem święta folkloru było Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół Przygoda, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej „Przygoda”, które dodatkowo wspólnie Miastem Rybnik i firmą Ecol sfinansowało Festiwal będący znakomitą promocją Rybnika. Goście podkreślali niezwykle serdeczne przyjęcie przez rybniczan. Wyjeżdżali bardzo zadowoleni. Oglądając zdjęcia będą już w swoich krajach wspominać nie tylko występy, ale także zawiązane przyjaźnie.
Rafał Rzymanek