Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Jan Szywalski o Pietrowicach Wielkich i drewnianym kościółku

- Gdy przybyłem w 1962 r. do Raciborza, kościółek w Grodczankach był w opłakanym stanie. Jednak wtedy właśnie został proboszczem parafii pietrowickiej ks. Ludwik Dziech, kapłan pełen żarliwości - pisze ks. Jan Szywalski.

Ksiądz Jan Szywalski o Pietrowicach Wielkich i drewnianym kościółku
Uroczystość 350-lecia kościółka w Pietrowicach - Gródczankach i wnętrze kościoła św. Krzyża ze starym napisem na belce o odpustach w języku morawskim i niemieckim.

Jednym z najpiękniejszych zakątków naszej Raciborskiej Ziemi jest niewątpliwie kościółek św. Krzyża w Gródczankach koło Pietrowic Wielkich. Drewniana kaplica jest wtopiona w przyrodę i tchnie świętością; idealne miejsce na skupienie i modlitwę, wśród dębów i lip, daleko od ruchliwych dróg. Jest to ostatni drewniany kościół w naszej okolicy. Kiedyś były podobne w Zabełkowie i w Zawadzie Książęcej, ale padły ofiarą pożarów.

350 lat drewnianego kościółka

Jak to często bywa, o początkach świętych miejsc mówią legendy. Podobnie jest w przypadku kościoła Krzyża św. w Pietrowicach.

350 lat temu były tu łąki i mokradła. Parobcy wypasali tu bydło swoich gospodarzy. Pewnego wieczoru zauważyli dziwne światło wydobywające się z moczarów, ale nie odważyli się zanadto zbliżyć do niego. Widzieli również, że w źródełku leży jakieś płótno. Starali się je wyjąć, lecz bezskutecznie. Powiadomiony o tym proboszcz pietrowicki ks. Marcin Mosler, następnego dnia kazał bić w dzwony i z procesją ruszył do wskazanego miejsca. Przybywszy do źródła uklęknął i z krzyżem wyłowił ową dziwną płachtę. Kiedy ją rozwinięto, oczom wszystkich ukazał się piękny obraz ukrzyżowanego Zbawiciela. To on zdobi dziś główny ołtarz kościoła.

Można powiedzieć: to tylko legenda, a jednak, tak jak w przypadku kościoła Matki Bożej w Raciborzu, nasuwa się pytanie, dlaczego tu, gdzie były mokradła i łąki, postawiono kościółek? Dokumenty poświadczają, że w 1676 r. była tu kaplica. Później już, w 1743 r., inny proboszcz pietrowicki, Józef Kuklinsky, przebudował i powiększył kościółek do obecnych rozmiarów.

Miejsce to od początku musiało się cieszyć popularnością, skoro w 1783 r. o. Anzelm Kotterba, prowincjał franciszkanów w Krakowie, pochodzący z Pietrowic, postarał się u papieża Piusa VI o odpusty zupełne dla pielgrzymów w święto Znalezienia i Podwyższenia Krzyża św.

W 1867 r. uroczyście obchodzono 200-lecie kościoła św. Krzyża z udziałem wielu kapłanów i 3 tys. wiernych przybyłych z Niemiec, Polski i Moraw. Pielgrzymi tych trzech narodowości zawsze będą się tu spotykali i modlili razem.

W 1899 r. postawiono nad źródłem murowaną kaplicę w stylu neogotyckim. Jest w niej piękny obraz Jezusa ze Samarytanką u studni. Niestety, kaplica jest często zamknięta, bo są zastrzeżenia co do jakości wody.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].