Atrakcyjne Rybnickie Dni Literatury. Tylko żeby ludzie przyszli [ZAPOWIEDŹ]
Do Rybnika przyjedzie m.in. Filip Springer i Dorota Masłowska. Koncert zagrają Świetliki, a na scenie wystąpi Teatr Witkacego z Zakopanego.
Awangardowe widowisko literacko-artystyczne oficjalnie zainauguruje też 48. Rybnickie Dni Literatury: – Wydarzeniem pt. „NieDoSłownie” chcemy zapoczątkować inny sposób odkrywania słowa. Będzie to zabawa słowem, formą, przestrzenią. Poprzez krótkie scenki pokażemy widzom różne obszary awangardy, dotkniemy różnych twórców: Witkacego, Różewicza, Mrożka, pokażemy jak można w inny sposób postrzegać Krasickiego. Na scenie odkryją to zespoły teatralne, dzieci i osoby znane z życia publicznego, które współtworzą nasze miasto – podkreśla Izabela Karwot, reżyserka spektaklu i dyrektor Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach.
Rybnickie Dni Literatury to tradycyjnie także spotkania autorskie. – W Rybniku gościć będą m.in.: ubiegłoroczna laureatka nagrody literackiej „Juliusz” Małgorzata Czyńska, znany i ceniony reportażysta oraz fotoreporter Filip Springer, śląski pisarz Alojzy Lysko, pisarka i laureatka Nagrody Literackiej Nike Dorota Masłowska, literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Zaproszeni zostali także autorzy nominowani do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” – wyjaśnia Stanisława Adamek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
Rybnickie Dni Literatury to także okazja do łączenia sztuki słowa z innymi dziedzinami artystycznymi. Doskonałym przykładem będzie tutaj koncert zespołu Świetliki na czele z Marcinem Świetlickim, znakomitym twórcą, laureatem wielu nagród literackich, wpisującym się w nurt awangardowy. Dniom Literatury będą też towarzyszyć wystawy, m.in. Ryszarda Kalamarza, – artysty malarza, uznanego portrecisty, związanego z Rybnikiem od lat 80. XX wieku, który został też laureatem wręczanej podczas Rybnickich Dni Literatury Honorowej Złotej Lampki Górniczej – nagrody dla związanych z regionem osób szczególne zasłużonych w dziedzinie kultury.
– W programie Rybnickich Dni Literatury cieszy mnie jego różnorodność, to, że jest przygotowany dla szerokiego grona odbiorców, że oferta – na bardzo wysokim poziomie – uwzględnia inicjatywy literackie, muzyczne, plastyczne, pokazując, że w Rybniku ważne są wszystkie dziedziny sztuki – podsumowuje Marcin Stach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji
Warto dodać, że tegorocznym Rybnickim Dniom Literatury towarzyszy magazyn festiwalowy, będący swego rodzaju symbolicznym powrotem do wydawanej niegdyś i towarzyszącej wydarzeniu gazety „Chodzą Słuchy”. Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwem, w którym znaleźć można m.in. pełny program wydarzenia waz z komentarzem.