Czy można leczyć grzybice domowymi sposobami?
Grzyby to naturalny „towarzysz” człowieka, podobnie jak bakterie. Nie ma niczego złego w tym, że nosimy je na skórze. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wskutek działania tego czy innego czynnika rozwinie się grzybica: przykra, a czasem wstydliwa dolegliwość. Tak wstydliwa, że niektórzy z niechęcią myślą o wizycie u lekarza.
Wiele zależy od tego, na ile grzybica jest zaawansowana. Jeśli to początkowe stadium, a nie mamy wątpliwości, że to właśnie to schorzenie (samodzielne diagnozowanie chorób jest ryzykowne, łatwo o pomyłkę!), możemy spróbować rozmaitych domowych sposobów, o których nietrudno znaleźć informacje w internecie, np. na stronie http://dolecz.pl/grzybica-6-postaciach-warto-o-niej-wiedziec/.
Grzybice atakują różne miejsca na ciele człowieka, istnieją też różne rodzaje grzybicy. Jeśli np. pojawi się u nas grzybica stóp (łagodna), można próbować sobie pomóc poprzez moczenie stóp w wodzie z octem, rozrobionym pół na pół. Po półgodzinnym zabiegu stopy należy bardzo dokładnie wytrzeć i wysuszyć. W miejsca dotknięte chorobą można wcierać czosnek: jego sok zawiera substancje grzybobójcze i bakteriobójcze. Innym sposobem jest przemywanie stóp roztworem z rozmarynu albo aloesu. Pomóc może także napar z szyszek chmielu albo… rozpuszczony w letniej wodzie proszek do pieczenia, którym smarujemy miejsca zmienione chorobowo. Jeśli skóra nie jest popękana lub płyn nie zawiera alkoholu, stopy można moczyć nawet w płynie do płukania ust.
Nieleczona grzybica stóp sprawia niekiedy, że wywiązuje się grzybica paznokci. W jej wypadku również najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, ale jeśli z różnych powodów wolimy jej uniknąć, możemy spróbować wcierać w chory paznokieć olejek herbaciany – sam lub zmieszany z tymiankiem i oliwą z oliwek. Po 10 minutach należy paznokieć dokładnie oczyścić, a następnie równie dokładnie osuszyć. Przyda się także delikatne złuszczanie martwego naskórka.
Zmora kobiet: grzybica pochwy. Tu wołanie o lekarza powinno być najgłośniejsze, ale opór przed wizytą też wydaje się zrozumiały. Co zatem można zrobić we własnym zakresie? Przede wszystkim usunąć z okolic pochwy włosy, które są miejscem rozmnażanie się grzybów. Dalej: odstawić alkohol i napoje słodzone, ograniczyć picie kawy. Skuteczny bywa niekiedy olejek z oregano, który należy pić albo wcierać w skórę. Właściwości lecznicze mają także: ocet jabłkowy i olejek herbaciany. Przemywanie okolic intymnych wacikiem nasączonym w ich roztworze może pomóc, jeśli grzybica ma łagodny przebieg.
Grzybica skóry atakuje najczęściej pośladki, uda i pachwiny. Zwalcza ją olejek herbaciany, który można wcierać w chore miejsca. Warto poszukać mydła albo płynu do kąpieli, który go zawiera. Można też, jeśli mamy wannę, codziennie rano i wieczorem kąpać się w roztworze soli kuchennej (dwie szklanki). Ocet jabłkowy do przemywania lub spryskiwania chorych miejsc to także domowy sposób na grzybicę.
Materiał zewnętrzny