Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bielickie schronisko im. św. Brata Alberta

„Być dobrym jak chleb” – czyli bez reszty oddać się innym. Obecny rok poświęcony jest w Polsce pamięci świętego Brata Alberta, którego św. Jan Paweł II nazwał w swym dramacie „Bratem naszego Boga”. Okazją jest setna rocznica jego śmierci; umarł 25 grudnia 1916 r. Do wigilii tego roku rozciągnięto rozważania nad nauką o miłości bliźniego, którą pozostawił swym życiem św. brat Albert.

Bielickie schronisko im. św. Brata Alberta
Ks Jerzy założyciel schroniska oraz kapelan ks. Bronisław

Urodzony w 1845 r. w rodzinie zubożałej szlachty, został wychowany głęboko religijnie i jako żarliwy patriota. Miał 17 lat, kiedy przyłączył się do powstania styczniowego. Ranny w walce utracił nogę i przez całe życie kulał z jedną protezą. Wyemigrował i studiował sztukę w Monachium. Malował obrazy, często o tematyce religijnej, by „sztukę i talent Bogu na chwałę poświęcić”. Wrócił do kraju i w Krakowie zetknął się ze skrajną nędzą. Był głęboko poruszony, gdy w ogrzewalni miejskiej zobaczył tłum nędzarzy, przebywających tam w nieludzkich warunkach. Uważał, że ludzi nie można pozostawić w tak przerażającym poniżeniu. Zamieszkał wśród nich. Wkrótce objął zarząd nad miejską ogrzewalnią i przekształcił ją w przytulisko, gdzie było pożywienie, dach nad głową i miłosierne serce. Przywdział habit zakonu św. Franciszka jako świecki brat i żył ubogo wśród ubogich.

Gościnny dworek w Bielicach

W Bielicach k. Nysy jest bodajże największe w Polsce schronisko im. św. Brata Alberta. Ks. Bronisław Dołhań, emerytowany proboszcz z Bielic, mój rówieśnik i przyjaciel, kapelan domu, zetknął mnie z założycielem tego przytułku ks. Jerzym Marszałkowiczem, który jest prawie że repliką Brata Alberta. Właściwie nie jest księdzem, ale wszyscy go tak nazywają, ewentualnie mianują bratem. Chodzi zawsze w sutannie i mieszka wśród pensjonariuszy. Jest już staruszkiem, ma 86 lat, jest słaby i gubi się nieco w rozmowie; zresztą niechętnie o sobie opowiada. Dzieli pokój z czterema innymi mężczyznami, odróżnia go tylko to, że nie ma łóżka piętrowego oraz posiada małe biurko i szafkę z książkami.

Ciągnę go za język, by opowiedział mi o początkach swej pracy na rzecz bezdomnych. Mówi nieskładnie; cóż się dziwić starość daje o sobie znać. Wiem też, że o sobie niechętnie opowiada, zresztą niektóre rzeczy o nim znam od mego przyjaciela ks. Dołhania.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].